LISTA 10 NAJCIEKAWSZYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH W POLSCE

BIESZCZADY

Raj dla miłośników bezpośredniego kontaktu z naturą, wielbicieli górskich wędrówek i romantyków. W zaciszu tych odludnych gór można podziwiać piękne krajobrazy oraz zabytkowe drewniane kościółki i cerkwie. Bogata flora i fauna przyciągają turystów szczególnie latem i jesienią, z kolei zimą Bieszczady są chętnie odwiedzane przez narciarzy.

więcej...

CZĘSTOCHOWA

Częstochowa leży w samym sercu malowniczej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim klasztorowi Paulinów i Sanktuarium Matki Boskiej na Jasnej Górze, które są głównym celem pielgrzymek i najważniejszym miejsce kultu maryjnego w Polsce. Obrazowi Czarnej Madonny z Częstochowy, ogłoszonej Królową i Patronką Polski przez Jana Kazimierza w 1656 roku, przypisuje się wiele cudów.

więcej...

GDAŃSK

Gdańsk jest chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko ze względu na swoje nadmorskie położenie, piękne plaże, zdrowy klimat i pobliski kurort turystyczny w Sopocie. Na uwagę zasługuje także zabytkowa Starówka z największą na świecie murowaną świątynią gotycką. Obecny wygląd Gdańska odzwierciedla skomplikowaną historię tego miasta. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przechodziło ono z rąk do rąk, a gdański sierpień 1980 roku uznaje się za początek rozpadu powojennego porządku w Europie.

więcej...

KRAKOW

Dawna stolica Polski jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. W Krakowie urzeka zarówno sama atmosfera miasta, jak i zabytkowa architektura. Można tu obejrzeć średniowieczną katedrę, renesansowy zamek, barokowe kościoły oraz secesyjny teatr. Jednak Kraków to nie tylko zabytki i muzea, lecz przede wszystkim miasto tętniące życiem, z licznymi ogródkami kawiarnianymi, pubami, klubami i restauracjami, które zapełniają się szczególnie w sezonie letnim.

więcej...

MALBORK

Zakon Krzyżacki został założony około 1190 roku w Palestynie, by krzewić wiarę chrześcijańską wśród niewiernych. W XIV wieku Krzyżacy, zaproszeni przez księcia Konrada Mazowieckiego na ziemie polskie, podbili pogańskie plemię Prusów i przenieśli swoją siedzibę z Wenecji do Malborka. Śladem krzyżackiej przeszłości Malborka jest imponujący zamek z czerwonej cegły, zbudowany na brzegu Nogatu w 1274 roku. Stanowi on największą zachowaną fortecę gotycką w Europie.

więcej...

MAZURY

Malownicza kraina 1000 jezior jest ulubionym celem wypraw żeglarzy, wędkarzy, wielbicieli wycieczek pieszych i rowerowych oraz wszystkich tych, którzy cenią sobie spokój. O historycznej przeszłości tego regionu przypominają zamki w Reszlu, Nidzicy i Giżycku, barokowy kościół w Świętej Lipce oraz siedziba Hitlera z czasów II wojny światowej, znajdująca się w lasach niedaleko Kętrzyna.

więcej...

OŚWIĘCIM

To niewielkie miasto, bardziej znane pod nazwą “Auschwitz”, było świadkiem jednej z największych zbrodni w historii ludzkości. W czasie II wojny światowej, w znajdującym się tu wówczas niemieckim obozie koncentracyjnym, zginęło około 1,5 miliona osób. Wystawa w muzeum założonym w miejscu dawnego obozu poraża odwiedzających i zmusza do refleksji nad istotą człowieczeństwa i godnością jednostki ludzkiej.

więcej...

TATRY

Tatry to najwyższe pasmo górskie pomiędzy Alpami i Kaukazem. Jego szczyty pokrywa wieczny śnieg, a strome zbocza, malownicze doliny i liczne stawy decydują o niezwykłym uroku tego miejsca. Wielbicieli narciarstwa przyciągają urozmaicone trasy zjazdowe, zaś miłośnicy wędrówek górskich mają do dyspozycji szlaki o łącznej długości około 250 kilometrów. Polecamy także odwiedzenie Zakopanego, turystycznej stolicy Podhala, gdzie wciąż żywy jest góralski folklor.

więcej...

WARSZAWA

Po II wojnie światowej stolica Polski została właściwie w całości zrekonstruowana. W centrum Warszawy powstało wiele wieżowców i planuje się budowę kolejnych, jednakże nadal pod względem architektonicznym uwagę zwraca głównie pamiątka z czasów stalinowskich, czyli Pałac Kultury i Nauki. W wielkomiejskiej stolicy można także odbyć podróż w przeszłość odwiedzając Starówkę, Trakt Królewski, Muzeum Chopina, dawne getto żydowskie oraz zabytkowe pałace.

więcej...

WROCŁAW

Wrocławskie Stare Miasto zostało zbudowane na kilku wysepkach, które łączy ponad sto mostów. Stolica Dolnego Śląska szczyci się urozmaiconą architekturą, głównie w stylu gotyckim, barokowym i secesyjnym. Na obecnym obliczu Wrocławia odcisnęły się wpływy niemieckie, czeskie i austrackie. Po II wojnie światowej miasto zostało zasiedlone przez Polaków, głównie ze Lwowa i Kresów.

więcej...