Brzeziny

Niewielkie miasteczko Brzeziny, położone w bliskim sąsiedztwie Łodzi, przyciąga zmęczonych miejskim gwarem mieszkańców metropolii i turystów. Ośrodek słynie z malowniczych krajobrazów i pomników przyrody. Miasto posiada także piękne zabytkowe kościoły. W Brzezinach i w okolicy znajdują się całoroczne hotele oraz ośrodki wypoczynkowe.

 

brzeziny

Miasto liczy sobie około 12 tys. mieszkańców. Zajmuje obszar 21,58 km². Mimo swoich niewielkich rozmiarów stanowi ważny ośrodek gospodarczy i turystyczny. Główną zaletą Brzezin jest bliskość z Łodzią i jednocześnie przepiękne krajobrazy okolicy. Region obfituje w różnorodne formy przyrodnicze. Wspomniany już Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, z naturalnymi lasami, fragmentami borów i zalewami wodnymi na rzece Mrodze, jest główną atrakcją okolicy. Na terenie Parku znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Las Łagiewnicki, Struga Dobieszkowska i Parowy Janinowskie. Liczne pomniki przyrody usytułowane są na nietypowych dla tego terenu wzniesieniach.
Brzeziny to zatem idealne miejsce dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą i aktywny odpoczynek. Na terenie parku są wyznaczone szlaki turystyczne: pieszy i rowerowy. W pobliskiej Rochnie znajdują się tereny dla grzybiarzy i amatorów wędkowania. Tutaj można również odpocząć w ośrodku hotelarsko – szkoleniowo – wypoczynkowym wyposażonym w basen, boisko i korty tenisowe. Samo miasto również obfituje w przyrodę. W jego północnej części znajdziemy cenne ekosystemy leśne. Możemy również podziwiać piękne parki miejskie i ogródki działkowe.
Oprócz kontaktu z naturą Brzeziny mają do zaoferowania inne atrakcje turystyczne. Bogata historia miasta pozostawiła po sobie liczne zabytki, takie jak: XIV-wieczny, gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z zabytkową dzwonnicą czy drewniany kościół św. Anny wzniesiony w 1719 roku. Imponująco prezentuje się również Zespół Klasztoru Reformatorów. Ten z początku drewniany, później murowany zespół budynkowy był wielokrotnie niszczony i odbudowywany. W latach 1947-1952 został odrestaurowany i przyjął obecny kształt. Wart zobaczenia jest również Cmentarz Żydowski w Brzezinach i Cmentarz rzymsko-katolicki.

 

GEOGRAFIA

Brzeziny zlokalizowane są w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim. Miasto leży na wschód od Łodzi na obszarze wzniesień Łódzkich, w dolinie rzeki Mrożycy. W pobliżu Brzezin mieści się Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich. Miasto posiada dogodne połączenie z Łodzią. Przebiega tędy wiele ważnych gospodarczo dróg i wciąż rozwija się infrastruktura drogowa. W planach jest budowa autostrady A1 oraz autostrady A2 w miejscowości Stryków.

 

HISTORIA

Historia osady Brzeziny sięga prawdopodobnie XI wieku. Pierwszą wzmiankę na temat miejskiego charakteru Brzezin odnajdziemy w dokumencie księcia Władysława Siemowitowicza z 1332 roku. Przywilej lokacji miasta na prawie niemieckim potwierdził w 1364 roku król Kazimierz Wielki. Stopniowo miasto ze skromnej osady wiejskiej zaczęło przekształcać się w ważny ośrodek gospodarczy. Do rozwoju miasta przyczyniło się dogodne położenie na szlaku handlowym. „Złoty okres” Brzeziny przeżywały od II połowy XV wieku, kiedy miasto przeszło w ręce rodziny Lasockich. W tym czasie Brzeziny były ważnym ośrodkiem produkcji rzemieślniczej, sukienniczej i krawieckiej. Były największym centrum produkcji sukna w Polsce. W XVI wieku miasto stało się także znaczącym ośrodkiem browarnictwa.
Brzeziny zasłynęły z wysokiego poziomu kształcenia w brzezińskiej szkole miejskiej. Jej uczniem był m.in. Maciej Stryjkowski – poeta i historyk. Z miastem związany był również czołowy pisarz renesansu – Andrzej Frycz Modrzewski. Od XVII wieku Brzeziny zaczęły podupadać pod względem gospodarczym i kulturalnym. Przyczyniły się do tego wojny ze Szwecją. Kolejne rozbiory Polski również pogrążyły miasto.
W latach 70-tych XIX wieku znacznie poprawiła się koniunktura gospodarcza Brzezin. Znów miasto stało się znaczącym ośrodkiem włókienniczym i krawieckim. Rozpoczęto intensywną produkcję odzieży, gwałtownie wzrosła liczba ludności.
I wojna światowa zniszczyła i wyludniła miasto. Jednakże okres międzywojenny zaowocował wznowieniem produkcji krawieckiej. W 1918 roku powstał Związek Producentów Konfekcji Męskiej. W wyniku II wojny światowej Brzeziny zostały zbombardowane i zdziesiątkowane. Niemcy intensywnie prześladowali ludność żydowską.
Po 1945 roku przemysł odzieżowy odżył. Powołano Pierwszą Mechaniczną Placówkę Krawiecką, która z czasem przekształciła się w znane zakłady Damina. W wyniku restrukturyzacji w latach 90-tych zakłady zostały zamknięte. Dziś Brzeziny nie należą już do najważniejszych ośrodków handlu i krawiectwa w Polsce, jednakże przyciągają turystów malowniczymi terenami i specyficzną atmosferą.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.