Gorzów Wielkopolski

Gorzów jest dużym portem rzecznym, przez który przebiegają również główne drogi łączące północną i południową Polskę, a także wiodące ze wschodu do Niemiec. To malownicze miasto, położone na siedmiu wzgórzach, może być dobrym punktem wypadowym dla osób szukających wytchnienia wśród jezior i lasów. W samym Gorzowie na turystów czeka wiele zabytków, a w pobliżu miasta znajduje się między innymi rezerwat ptaków wodnych i błotnych, a także największe w Europie skupisko nietoperzy.

 

o Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów może pochwalić się długą historią, której świadectwem są zachowane zabytki, takie jak gotycki kościół katedralny p.w. Wniebowstąpienia NMP, przebudowywany parokrotnie począwszy od XIII wieku. Wieża katedralna powstała później – w XIV wieku. W znakomitym stanie zachowała się również część kamienic pochodzących z XIX i początków XX wieku.

Warto odwiedzić Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, zarówno ze względu na ciekawą wystawę wyrobów z cyny, jak i na przylegający ogród dendrologiczny, który przyciąga uwagę bogactwem i różnorodnością roślinności, w tym wyjątkowymi okazami drzew. Na zainteresowanie zasługuje także Muzeum Sztuk Dawnych, znajdujące się zaledwie kilka kroków od neoromańskiego kościoła p.w. św. Stanisława, datowanego na XVIII wiek.

Najpiękniejsza panorama na Ziemię Gorzowską rozciąga się ze szczytu wieży strażniczej, którą warto odwiedzić podczas wycieczki po Grodzie Santockim, unikalnym na skalę ogólnopolską ośrodku archeologicznym.

Gorzów niewątpliwie zasłużył sobie na miano “miasta parków” – znajduje się tu 12 parków, zajmujących łączną powierzchnię 128 hektarów. Ich kręte ścieżki idealnie nadają się na długie spacery, niezależnie od pory dnia i roku.

 

GEOGRAFIA

Gorzów Wielkopolski to największy ośrodek miejski województwa lubuskiego i jedna z dwóch jego stolic (obok Zielonej Góry). Położony nad Wartą, zaledwie 35 km od granicy z Niemcami (130 km od Berlina), znajduje się na terenach określanych mianem Zielonych Płuc Polski. Miasto zajmuje obszar 86 km2 a liczba jego mieszkańców nieznacznie przekracza 125 tysięcy osób.

Dzięki dogodnego położeniu geograficznemu na skrzyżowaniu między Szczecinem, Poznaniem, Zieloną Górą i Europą Wschodnią, miasto jest uznanym ośrodkiem handlowym i transportowym. Ponadto, prężnie rozwija się tutaj przemysł włókienniczy i spożywczy.

 

HISTORIA

2 lipca 1257 roku rycerz Albert de Luge został upoważniony przez Johanna I z dynastii saksońskiej do założenia miasta o nazwie Landsberg na ziemiach kasztelanii sanockiej. Tereny te weszły następnie w skład posagu Konstancji, córki Przemysława I (księcia wielkopolskiego), która wyszła za mąż za Konrada (margrabiego brandenburskiego). Gorzów był jednym z pierwszych miast lokowanych nad dolną Wartą, u ujścia Kłodawy.

Landsberg szybko stał się ważnym ośrodkiem handlowym dzięki rozbudowanym połączeniom wodnym i lądowym. Tym niemniej, położenie nad Wartą miało także swoje negatywne konsekwencje w postaci częstych powodzi. 700-letnia historia miasta naznaczona była również przez wojny, pożary i plagi, które dziesiątkowały ludność. W 1433 roku miasto przeżyło oblężenie husytów, a w XVII wieku dotknięte zostało przez najazd szwedzki. W czasie wojny siedmioletniej na Landsberg spadł obowiązek utrzymywania armii rosyjskiej, następnie miasto zostało zmuszone do płacenia kontrybucji wojskom napoleońskim.

Lata między Wiosną Ludów a I wojną światową to okres względnej stabilizacji miasta, która dała początek szybkiemu procesowi industrializacji. W miarę postępującego rozwoju Gorzowa, nowe fabryki i zabudowania mieszkalne powstawały poza średniowiecznymi murami, które otaczały stare miasto. Dogodne położenie na skrzyżowaniu wodnych i lądowych szlaków komunikacyjnych zapewniało idealne warunki do rozkwitu Landsbergu jako nowoczesnego ośrodka miejskiego o stabilnej gospodarce, a także wielu pięknych parkach i ogrodach.

Najtragiczniejsza w skutkach okazało się II wojna światowa. Wojska niemieckie, wycofując się z miasta, wysadziły w powietrze dwa mosty, a wkraczająca Armia Czerwona spaliła zabytkową starówkę.

Miasto znajdowało się w rękach niemieckich aż do końca wojny. 30 stycznia 1945 roku Landsberg został oficjalnie przemianowany na Gorzów. Lata powojenne to okres odbudowy gospodarczej. Już w połowie lat 50. XX wieku liczba mieszkańców wzrosła do 50 tysięcy osób. Pod koniec lat 60. Gorzów przeżywa drugi w swych dziejach boom budowlany, przekształcając się w miasto średniej wielkości, jakim jest do dziś.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.