Hajnówka

Hajnówka to czarujące, małe miasteczko położone w północno – wschodniej części Polski, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej – dziewiczego terenu, nie zmienionego przez człowieka. Białowieski Park Narodowy został wpisany na listę UNESCO jako rezerwat biosfery. Hajnówka przyciąga turystów swoją wielonarodową kulturą (Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy), corocznym Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Cerkiewnej oraz różnorodnością fauny i flory Puszczy Białowieskiej.

 

o Hajnówce

O Hajnówce
Tylko kilka kroków dzieli Hajnówkę i Puszczę Białowieską – najpopularniejszy, najstarszy polski park narodowy. W naturalnym, nietkniętym środowisku można spotkać europejskiego bizona, wilki, dziki, tarpany, łosie, jelenie oraz żubry. Na pięknych trasach tematycznych istnieje możliwość podziwiania chronionego terenu pełnego dzikich zwierząt, ptaków i drzew. Naturalne i magiczne piękno tego miejsca jest najlepszą zachętą dla każdego z odwiedzających. Istnieje także możliwość pojeżdżenia na rowerze jedną z wielu ścieżek znajdujących się w strefie chronionej, to znakomity sposób na relaks w rytmie natury.
Las nie jest jedyną atrakcją tego miejsca. Sama Hajnówka jest także bardzo ciekawa. Znajduje się tam kilka ciekawych, wartych zobaczenia miejsc – cerkiew z XIX wieku, Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, kolejka wąskotorowa, cmentarz prawosławny oraz Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej.

Niezależnie od pory roku w Hajnówce zawsze ma miejsce wiele imprez – półmaraton na trasie Hajnówka-Białowieża w kwietniu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej, Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej w maju, Ogólnopolski Plener Meblarski w sierpniu, ogólnopolski Plener Studentów Uczelni Artystycznych we wrześniu.
Nie należy zapominać o przejażdżce kolejką wąskotorową, która przez cały rok kursuje między Hajnówką, Lipinami, Postolowem i Topiłem.

 

GEOGRAFIA

Hajnówka jest położona w północno – wschodniej części Polski, niedaleko Białowieskiego Parku Narodowego. Leży około 50 km na południe od Białegostoku, 115km na wschód od Łomży oraz 200 km od Warszawy. Niedaleko od miasteczka, w Białowieży znajduje się piesze przejście graniczne z Białorusią, a w Polowcach możesz przekroczyć granicę samochodem.
Hajnówka zawdzięcza swój korzystny klimat sąsiedztwu obszarów leśnych oraz czystemu środowisku.

 

HISTORIA

Hajnówka jako osada znana była już od XVI wieku i prawdopodobnie wzięła swoją nazwę od Heyna – lokalnego strażnika leśnego. Wioska rozwinęła się, gdy las stał się własnością rodziny królewskiej. Historia Hajnówki jest ściśle związana z historią innych miejscowości regionu, takich jak np. Białowieża.
W XVIII wieku cały ten teren został włączony do terytorium Rosji. Na początku XIX wieku kolej dotarła do miasteczka (między Bielskiem Podlaskim i Wołkowyskiem), a także została zbudowana droga łącząca Białowieżę i Bielsk Podlaski. Podczas II Wojny Światowej miasto znajdowało się pod okupacją Niemców, którzy wybudowali dwa tartaki, pralnię, kasyno, kino, fabrykę suchej destylacji drewna oraz parowozownię dla kolejki wąskotorowej.

Przed II Wojną Światową Hajnówka stała się częścią Polski ale w pierwszych latach wojny miasto znajdowało się kolejno pod okupacją radziecką i niemiecką. W Hajnówce rozegrały się liczne bitwy, miała miejsce eksterminacja Żydów. Dziś miasto zawdzięcza wiele ludziom, którzy osiedlili się tu, odbudowali i zmodernizowali Hajnówkę. Prawa miejskie zostały nadane w 1950 roku.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.