Kutno

To średniej wielkości, prowincjonalne miasto położone w połowie drogi z Warszawy do Torunia jest znane głównie jako ważny węzeł kolejowy i miejsce przesiadek podczas podróży po Polsce. Chociaż Kutno nie jest zaliczane do najciekawszych miast Polski, posiada kilka miejsc wartych zobaczenia.

 

kutnie

Obecnie w Kutnie mieszka około 50 000 osób. Jest to miasto przemysłowe, ale zachowało swój dawny wygląd, m.in. dwa rynki, ratusz z XIX wieku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Regionalne. Stare Miasto stopniowo jest remontowane i upiększane.
Inne ciekawe miejsca to stara karczma z XVIII wieku oraz historyczna stacja kolejowa. Powinieneś także zobaczyć pałac Gierałty, otoczony przez parki oraz Muzeum Bitwy nad Bzurą, w którym znajdują się pamiątki, zdjęcia, broń oraz dokumenty pochodzące z tych bolesnych dni września 1939 roku.
Kutno szczyci się faktem, iż wiele sławnych osób odwiedziło miasto, np. król August III, Napoleon Bonaparte, polski pisarz i noblista Henryk Sienkiewicz oraz Charles de Gaulle.

 

GEOGRAFIA

Kutno jest położone w województwie łódzkim, około 120 km na zachód od Warszawy oraz 50 km na północ od Łodzi. Leży nad rzeką Ochnią i co ciekawe bardzo blisko punktu, wyznaczającego geograficzny środek Polski.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki na temat Kutna datowane są na rok 1301. Prawa miejskie zostały przyznane 41 lat później. Od XV wieku Kutno było ważnym ośrodkiem polskich Żydów, ale miasto uległo serii tragicznych wydarzeń w XVIII wieku, kiedy to Kutno zostało doszczętnie zniszczone przez pożar. Dobra koniunktura powróciła w 1860 roku, po otwarciu linii kolejowej między Warszawą i Bydgoszczą, która stopniowo przemieniła Kutno w miasto przemysłowe.
Podczas II Wojny Światowej Kutno było miejscem największej bitwy między Polakami i Niemcami podczas Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Po 13 dniach polskie wojska musiały się wycofać.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.