Chcieliby Państwo zamieścić tu zdjęcie swojego autorstwa? Prosimy o kontakt (sales@staypoland.com).

Mrzeżyno

Mrzeżyno to dawna wioska rybacka, a obecnie popularny kurort nad Bałtykiem. Zaletami tej miejscowości są szerokie piaszczyste plaże i czysta woda. Ciepły, słoneczny mikroklimat panujący w Mrzeżynie ma działanie lecznicze, szczególnie dla cierpiących na alergie i choroby górnego układu oddechowego.

o Mrzeżynie

To niezwykle malownicze morskie kąpielisko jest zacisznie położone w otoczeniu rozległych sosnowych lasów. Łagodne wydmy wzdłuż plaży usypane z białego piasku porasta charakterystyczna, nadmorska roślinność. Miejscowość i okolice zostały objęte ochroną jako obszar „Natura 2000”.

Liczba mieszkańców Mrzeżyna wynosi zwykle ok. 1 700 osób, ale w lipcu i sierpniu znacząco wzrasta w związku z dużą liczbą przyjezdnych, głównie z Polski i Niemiec, którzy znajdują tu doskonałe warunki do odpoczynku i rekreacji. Na turystów i urlopowiczów czekają liczne hotele, pensjonaty oraz kempingi.

W Mrzeżynie zachowały się XVIII-wieczne domy rybackie, jest także przystań jachtowa oraz port, wokół którego skupia się życie wioski, i skąd można wypłynąć w rejs łodzią wycieczkową. Ponadto w Mrzeżynie odbywa się kilka interesujących imprez, np. Święto Latawca, Festiwal Piosenki Morskiej oraz Jarmark Bursztynowy. Ich liczba rośnie z roku na rok.

Warto odwiedzić też okoliczne miejscowości, zwłaszcza Trzebiatów, Kołobrzeg oraz Międzyzdroje, gdzie obowiązkowo należy przespacerować się Promenadą Gwiazd.

GEOGRAFIA

Niewielka wioska Mrzeżyno leży nad Bałtykiem, na wybrzeżu zachodniopomorskim, w odległości 250 km od Berlina, 110 km od Szczecina, 20 km od Kołobrzegu i 10 km od Trzebiatowa. Najbliższe lotnisko znajduje się w oddalonym o 60 km Goleniowie.

Mrzeżyno jest położone przy ujściu Regi, na wysokości 25 m n.p.m. Tutejszy morski klimat charakteryzuje się stosunkowo niewielkimi różnicami temperatury w lecie i zimie.

HISTORIA
Chcieliby Państwo zamieścić tu zdjęcie swojego autorstwa? Prosimy o kontakt.

Zanim w XV w. powstało Mrzeżyno, mieszkańcy Trzebiatowa korzystali z portu w Regoujściu. Jednak w 1456 r. port ten przestał istnieć, według jednej z wersji z powodu zapiaszczenia przez sztormy. Druga wersja zaś opowiada o niechlubnej roli mieszkańców Kołobrzegu, którzy mieli ponoć zatopić statki i w ten sposób pozbyć się konkurencji.

Niebawem mieszkańcy Trzebiatowa przekopali nowe koryto dla Regi o długości 1,5 km. Przekop był na tamte czasy dużym osiągnięciem technicznym. Od tego ... ( więcej >>)