Oborniki

Oborniki to bardzo popularna miejscowość turystyczna. Posiada wiele perełek architektury, które koniecznie musisz zobaczyć. Stare Miasto zachowało swój średniowieczny wygląd i układ przestrzenny. Odwiedzający Oborniki mają możliwość spędzenia czasu w aktywny sposób. Można wędrować, bądź jeździć na rowerze jedną ze ścieżek rowerowych. Powinieneś zarezerwować także odrobinę czasu na odkrywanie piękna natury okolicznych terenów.

 

o Obornikach

Turyści z pewnością docenią zachowany w oryginalnym, prostokątnym kształcie rynek w Obornikach. W rynku przetrwały niezmienione stary, jednopiętrowy budynek o numerze 8, pochodzący z połowy XIX wieku oraz 5 secesyjnych kamienic z początku XX wieku. Na rynku znajduje się także najstarszy punkt orientacyjny miasta – kościół Wniebowzięcia NMP, wzniesiony na przełomie XVI i XVII wieku. W barokowym ołtarzu z połowy XVIII wieku znajduje się obraz przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny z XIX wieku. Wnętrze kościoła zawiera wczesno barokowe płaskorzeźby Maryi Dziewicy oraz krzyż i kielich mszalny z XVII wieku.
Dwa inne warte zobaczenia kościoły w Obornikach to kościół Świętego Krzyża z wystrojem w stylu barokowym i rokoko oraz neogotycki kościół Świętego Józefa, wzniesiony na przełomie XX wieku. Kościół św. Józefa został zniszczony w 1945, a dopiero w 2000 roku odbudowano wieże kościelną.

 

GEOGRAFIA

Położone w centralnej części województwa wielkopolskiego, w odległości około 30 km na północ od Poznania Oborniki są małym miasteczkiem o zaludnieniu ok. 18 000. Jest uznane za jedno z najsilniejszych gospodarczo centrów miejskich. Oprócz tego Oborniki znalazły się na liście 10 miast Polski najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycyjnym.
Oborniki leżą na poziomie 44,7 m n.p.m., na zbiegu dwóch rzek: Warty i Wełny. Położone na skraju Puszczy Noteckiej miasteczko posiada unikatowy, korzystny dla zdrowia klimat.

 

HISTORIA

Kolebką miejscowości był zamek zbudowany u ujścia Wełny, w miejscu, gdzie wpływa ona do Warty, blisko drogi do Kołobrzegu. Pośród czynników, które przyczyniły się do rozwoju miejscowości zaliczyć należy jej lokalizację nad rzeką Wartą oraz bliskość Puszczy Noteckiej i dostępu do głównego szlaku wiodącego z Gniezna poprzez Międzyrzecze oraz z Poznania na Pomorze.
Nie wiadomo, kiedy miasto zostało założone, ale w latach 1525-1272 z inicjatywy księcia Bolesława Pobożnego I jego żony Jolenty, węgierskiej księżniczki założono klasztor Franciszkanów w Obornikach. Dlatego też przypuszcza się, że miasto założono przed rokiem 1272. Zazwyczaj klasztory zakładane były w tym samym czasie, lub też zaraz po otrzymaniu praw miejskich. Założony klasztor długi czas stał opuszczony, ale Franciszkanie powrócili do Oborników około roku 1292. Dokument z roku 1299 zawiera wzmiankę o pobycie księcia Władysława Łokietka w Obornikach.
Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1339 roku. Później w 1458 roku król Kazimierz Jagiellończyk potwierdził prawa miejskie. Wojna domowa w Wielkopolsce w drugiej połowie XIV wieku na jakiś czas zahamowała rozwój miasta. XV i XVI wiek były okresem dobrobytu i w tym czasie miasto powiększyło się., powstał rynek oraz wzniesiono dwa kościoły.

U wylotu obecnej ulicy Zamkowej zbudowano zamek królewski (dokładna data nie jest znana). Zamek służył jako baza dla króla Władysława Jagiełły, który w latach 1394-1428 odwiedzał wielokrotnie Oborniki, a w roku 1409 przyjął posłów Zakonu Krzyżackiego. Zamek, kościół i wiele innych budynków zostały zniszczone przez Szwedów w latach 1655-1660. Zamku nigdy nie odbudowano.

Wojny XVIII wieku były powodem smutku i zamętu w Obornikach. Podczas Wojny Siedmioletniej (1756-1763) i Konfederacji Barskiej (1768-1770) wojska pruskie i rosyjskie zniszczyły domostwa i splądrowały majątek mieszkańców.
Oborniki zostały zajęte przez Niemców dnia 8 września 1939 roku. Mimo faktu, iż bardzo wiele Niemców zamieszkiwało ten teren, próbowano wiele razy zorganizować masowy ruch oporu. Miasto zostało oswobodzone w styczniu 1945 roku, po kilkudniowej walce między wojskami Niemiec i Rosji.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.