Ostróda

Bogata w walory turystyczne Ostróda jest położona na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Jest to czwarte pod względem liczby ludności miasto w województwie warmińsko-mazurskim – liczy około 35 tys. mieszkańców. Otoczona piętnastoma okolicznymi jeziorami perła zachodnich Mazur szczególnie latem przyciąga miłośników żeglarstwa i innych sportów wodnych. Jest też doskonałą bazą wypadową do wycieczek rowerowych czy wypraw krajoznawczych.

 

ostróda

Będąc w Ostródzie, warto skierować swe kroki na słynne molo w kształcie litery “L”, stanowiące największą atrakcję dobrze zagospodarowanego nadbrzeża. Zajmujące powierzchnię prawie 700 m² molo doskonale spełnia funkcję malowniczej promenady. Pobliskie kafejki i puby zachęcają, by pozostać tam nieco dłużej.

Latem turyści niezwykle często spędzają czas na plaży miejskiej, która leży nad Jeziorem Sajmino.
Pomosty, zjeżdżalnie i boiska do siatkówki zadowolą młodszych i starszych amatorów aktywnego wypoczynku nad wodą.

Natomiast jeśli ktoś chciałby zobaczyć miasto z lotu ptaka, powinien wejść po 105 stopniach na wieżę Kościoła Ewangelickiego przy ul. Sienkiewicza. Stąd właśnie rozbrzmiewa hejnał Ostródy. Innym godnym polecenia punktem zwiedzania jest zamek krzyżacki z początków XIV wieku. Wiosną 1807 roku zamieszkiwał tu sam Napoleon Bonaparte. Pamiątki po cesarzu oraz galerię obrazów można podziwiać w mieszczącym się tu muzeum.

Niezapomnianą atrakcję dla każdego stanowić będzie rejs statkiem po Kanale Ostródzko-Elbląskim.
Na kilku odcinkach trasy statki “pływają” po lądzie, są bowiem transportowane po specjalnych szynach, aby pokonać różnicę prawie stu metrów. Jest to unikat na skalę światową.

 

GEOGRAFIA

Ostróda leży na pograniczu Garbu Lubawskiego i Pojezierza Iłławskiego. Miasto i okolice są przykładem krajobrazu młodoglacjalnego. Wysokości bezwzględne wahają się tu między 94,8 m. n.p.m. w części północno-zachodniej a 165 m. n.p.m. w części południowo-zachodniej. Okoliczne jeziora: Drwęckie, Szeląg Wielki, Szeląg Mały, Jakuba, Morliny, Kajkowo oraz dolina Drwęcy to tzw. rynny subglacjalne.

 

HISTORIA

Pierwotnie był to gród staropruski – tereny Prus Górnych (niem. Oberland).W latach 1270 – 1290 trwała budowa krzyżackiej strażnicy obronnej, wokół której powstała osada. Pierwszymi osadnikami byli przybysze z niemieckiego miasta Osterode am Harz – taka też nazwa została nadana przy okazji przyznania praw miejskich. Budowa zamku z cegły rozpoczęła się około 1349 roku za komtura Ostródy Günthera von Hohensteina. Prace budowlane, przerwane pożarem miasta w 1400 roku, ostatecznie zakończyły się do 1408 roku. Wówczas zamek odwiedził mistrz krzyżacki Urlich von Jungingen. W 1440 roku Ostróda przystąpiła do Związku Miast Pruskich – organizacji walczącej z polityką krzyżaków. Zamek był twierdzą, o którą przez kolejne wieki toczyły się boje, szczgólnie w czasie wojny polsko-krzyżackiej. W 1628 roku, podczas wojny polsko-szweckiej na zamku kawterował król szwecki Gustaw Adolf, a w 1807 roku – cesarz Napoleon Bonaparte.

Znaną postacią związaną z miastem był mazurski działacz społeczno-narodowy Gustaw Gizewiusz. W 1834 roku został on mianowany pastorem polskiej gminy ewangelickiej. W 1848 roku Gizewiusz kandydował do Parlamentu Berlińskiego. Nie doczekał jednak wyników, zmarł nagle w Ostródzie.

Za czasy największego rozkiwitu miasta uważa się lata 1886 – 1919. Urzędowali wówczas starosta Gustaw Adametz oraz burmistrz Albert Elwenspoek. Rozbudowano wówczas drogi i ulice, założono elektryczność, gaz i kanalizację.

Kiedy w 1945 roku Armia Czerwona wkraczała do Ostródy, zostało tam wówczas tylko 2000 mieszkańców. Stare miasto zostało doszczętnie zniszczone.

Od 1994 roku Ostróda stała się miastem partnerskim dla niemieckiej Osterode am Harz w Dolnej Saksonii.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.