Paszkówka

Paszkówka to wieś położona w województwie małopolskim, zaledwie pół godziny jazdy od Krakowa, a 20 miniut od lotniska Balice. Ściślej rzecz biorąc, jest ona zlokalizowana w powiecie wadowickim (16 km od Wadowic), w gminie Brzeźnica. Wizyta w tej okolicy to gwarancja spokojnego i udanego wypoczynku na łonie natury. Bliskość do stolicy Małopolski sprawia, że Paszkówka jest często wybierana na miejsce konferencji, zabaw weselnych czy weekendowych wypadów.

 

paszkówka

Jest to okolica doskonała do wycieczek rowerowych czy konnych. Teren przypomina nieco Beskidy; liczne pagórki poprzecinane są płynącymi strumieniami, a na trasie można spotkać ślady historii – kapliczki, dworki, stare domy i kościoły.

Najważniejszym zabytkiem Paszkówki jest XX-wieczny neogotycki pałac – dawna rezydencja rodziny Wężyków. W 1865 roku Leonard Wężyk powziął decyzję o budowie kompleksu, która prowadzona była przez znanego krakowskiego architekta Feliksa Księgarskiego. Po pięciu latach obiekt został oddany jako siedziba rodu i pozostał nią do 1940 roku. Budynek przetrwał II wojnę światową i potem stał się własnością Skarbu Państwa. Dopiero w 1997 roku pałac trafił w ręce prywatne. Wyremonotowany obiekt odzyskał swój dawny charakter. Obecnie pełni funcję hotelu i centrum konferencyjnego, będąc jednocześnie siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Wawelskiego Dzwonu Spiżowego.

Inną zabytkową budowlą w Paszkówce jest Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, pochodzący z końca XIX wieku. Warto też obejrzeć obelisk z pamiątkową tablicą odsłoniętą na pamiątkę pozyskania w 1811 roku przywileju corocznych jarmarków we wsi Pobiedrze – taką bowiem nazwę aż do końca XX wieku nosiła część wsi wraz kościołem. Fundatorami tablicy byli dawni dziedzice Paszkówki – Wojciech i Magdalena Rottermundowie.

 

GEOGRAFIA

Miejscowość położona jest na wysokości 280 m n.p.m. i stanowi część Pogórza Wielickiego. Dotrzeć tu można z autostrady A4 – w Skawinie należy zjechać na drogę 44 z Krakowa do Oświęcimia.

 

HISTORIA

Początki Paszkówki sięgają najprawdopodobniej XIII wieku i są związane z rycerskim rodem Radwanitów. Pierwsze udokumentowane wzmianki pochodzą jednak z 1325 roku. Wiadomo, że zawsze była to wieś szlachecka. W XV i XVI wieku należała do rodziny Paszkowskich herbu Zadora, od czego pochodzi dzisiejsza nazwa wsi. W połowie XIX wieku włascicielami była rodzina Wężyków. Z Paszkówki wywodził jeden z pierwszych znanych chłopskich literatów – Jantek z Bugaja, a właściwie Antoni Kucharczyk (1874-1944).

Historia Paszkówki ściśle wiąże się z historią pałacu neogotryckiego i otaczającego go XIX-wiecznego ogrodu, którego lipy, dęby i graby pamiętają dawnych właścicieli. Na terenie ogrodu stał też niegdy pałacowy spichlerz – dziś w tym miejscu jest Hotel „Spichlerz” wzniesiony na dawnych fundamentach. Tuż po II wojnie światowej mury pałacu mieściły szkołę, kółko rolnicze, punkt weterynaryjny, a nawet pieczarkarnię. Zabiegi nowych właścicieli sprawiły jednak, że dziś miejsce to do złudzenia przypomina czasy swojej historycznej świetności.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top