Rydzewo

Rydzewo jest typowym mazurskim ośrodkiem turystycznym, leżącym zaledwie 15 km od Giżycka i 25 km od Mikołajek. Ze względu na położenie w pobliżu wielu krystalicznie czystych jezior, Rydzewo może być postrzegane jako raj dla entuzjastów sportów wodnych. Każdy miłośnik aktywnego wypoczynku z pewnością doceni zalety tej malowniczej miejscowości.

 

rydzewo

Rydzewo jest idealnym miejscem dla każdego, kto lubi aktywnie spędzać wolny czas. Ośrodek leży nad Jeziorem Niegocin – jednym z największych akwenów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Taka lokalizacja z pewnością przypadnie do gustu zarówno entuzjastom sportów wodnych, jak i zapalonym wędkarzom. W ofercie Rydzewa znajdziemy także dobrze utrzymaną plażę, przystań żeglarską, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz duże zaplecze gastronomiczne.
W Rydzewie nie ma zbyt wiele zabytków, lecz jeśli pragną Państwo pozwiedzać, polecamy wycieczkę do Mrągowa i Giżycka. Warte zobaczenia są tam wiekowe kościoły i zamki.

 

GEOGRAFIA

Rydzewo to mała wioska w województwie warmińsko-mazurskim, położona w odległości 15 km od Giżycka i 25 km od Mikołajek. Ze względu na dostęp do jednego z największych jezior na Mazurach – jeziora Niegocin – ośrodek jest postrzegany jako idealne miejsce dla fanów sportów wodnych.
Rydzewo zasiedla niewielu stałych mieszkańców. Jednakże liczba ludności w sezonach wiosennym i letnim jest tu znacznie większa, a ta niewielka mazurska wioska staje się wtedy tętniącym życiem kurortem wypoczynkowym. Krystalicznie czyste jeziora i charakterystyczny dla tego regionu mikroklimat sprawiają, że Rydzewo co roku przyciąga wielu turystów.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Rydzewie pochodzą z 1552 r. W 1579 roku biskup ewangelicki Johannes Wigand zarządził tu budowę kościoła. Świątynia zbudowana została w stylu gotyckim na rzucie prostokąta, z kwadratową wieżą od zachodu, kruchtą od południa i zakrystią po stronie północnej. Oddana była do użytku 12 lat po rozpoczęciu budowy i stanowiła parafię czysto polską. W 1666 r. szlachta niemiecka złożyła zażalenie do władz administracyjnych, że nie odbywają się tu nabożeństwa w języku niemieckim. Z tego powodu ówczesny pastor i jego następcy zostali zmuszeni do odprawiania mszy również w języku naszych sąsiadów.

Na początku XX wieku Niemcy zaczęli zmuszać Polaków do przyswajania ich języka i przyjęcia ich kultury. Germanizacja nie ominęła Mazur, a więc i Rydzewa. Wszyscy jego mieszkańcy musieli biegle posługiwać się językiem niemieckim.

Stara świątynia ewangelicka została przekształcona w kościół katolicki pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w 1945 roku. Kościół ten istnieje po dziś dzień i jest niekwestionowaną atrakcją Rydzewa.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top