Chcieliby Państwo zamieścić tu zdjęcie swojego autorstwa? Prosimy o kontakt (sales@staypoland.com).

Rzeszów

Centrum Rzeszowa sprawia wrażenie spokojnego, a nawet nieco sennego miasteczka, a nie drugiego po Krakowie najważniejszego miasta południowo-wschodniej Polski. Tymczasem Rzeszów to istotny ośrodek gospodarczy, akademicki i kulturalny, stolica województwa podkarpackiego i jedno z największych miast w regionie.

o Rzeszowie

Dogodne położenie przy głównym szlaku komunikacyjnym łączącym Kraków, Przemyśl, Lwów z Bliskim Wschodem przez wiele stuleci przyczyniało się do rozwoju Rzeszowa. Także dziś istotną rolę w życiu miasta odgrywa międzynarodowa droga nr 4, biegnąca z Niemiec na Ukrainę, wzdłuż południowej i wschodniej granicy Polski.

Rzeszów, z liczbą mieszkańców wynoszącą 172,000 osób, jest jednym z największych miast w regionie oraz stolicą województwa podkarpackiego. Niebagatelny znaczenie dla rozwoju miasta ma również nowoczesne lotnisko międzynarodowe, Rzeszów-Jasionka, usytuowane 10 km na północ od Rzeszowa.

Rzeszów to ważny ośrodek gospodarczy, w który zainwestowały już tak znaczące firmy, jak Zelmer, Alima-Gerber czy ICN-Polfa. Odbywa się tu także wiele imprez handlowych, przyciągających gości z kraju i zagranicy. Rzeszów pełni również rolę głównego ośrodka akademickiego w województwie, znanego ze swojej politechniki. Szacuje się, że studiuje tutaj około 50 000 osób, niemal jedna trzecia populacji miasta.

Chociaż miasto straciło na znaczeniu wskutek zniszczeń wojennych i późniejszej industrializacji, z pewnością warto zdecydować się na jego odwiedzenie.

GEOGRAFIA

Rzeszów położony jest na Podkarpaciu, w południowo-wschodnim krańcu Polski, przy granicy z Ukrainą i Słowacją. Miasto znajduje się około 100 km od granicy z każdym z tych państw, na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. Przez miasto przepływa Wisłok, tworzący rozległą dolinę.

W porównaniu z resztą kraju panuje tutaj dość łagodny i ciepły klimat.

HISTORIA
Chcieliby Państwo zamieścić tu zdjęcie swojego autorstwa? Prosimy o kontakt.

Pierwsze wzmianki o Rzeszowie pochodzą z 1345 roku, kiedy to Kazimierz Wielki nadał mu prawa miejskie. Położenie przy szlakach prowadzących na tereny obecnej Słowacji, Węgier i Rosji umożliwiło szybki rozwój miasta, nie zahamowany nawet przez pożar w XV wieku, w którym spłonęło stare miasto, razem ze starym kościołem parafialnym. Miasto zostało wkrótce odbudowane i uzyskało szereg przywilejów, w tym zezwolenie na sprzedaż piwa, wina i soli oraz na prowadzenie straganów.

W XVI wie... ( więcej >>)