Sochaczew

Sochaczew to niewielkie miasto, usytuowane w pobliżu Warszawy, około 50 km na zachód od stolicy. Pierwszoplanową atrakcję Sochaczewa stanowi Muzeum Kolei Wąskotorowej, największe muzeum tego typu w tej części Europy. W okolicach Sochaczewa znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia – przede wszystkim Żelazowa Wola, rodzinny dom Fryderyka Chopina, Niepokalanów, znany jako „Częstochowa Mazowsza”, oraz Brochów z gotycko-renesansową bazyliką.

 

o Sochaczewie

Wędrując po Sochaczewie warto obejrzeć ruiny zamku książąt mazowieckich, wznoszące się na szczycie wzgórza w samym sercu miasta. Ruiny szczególnie atrakcyjnie prezentują się nocą, dzięki efektownej iluminacji. U stóp wzgórza znajduje się amfiteatr wraz z salą koncertową, gdzie odbywają się liczne imprezy kulturalne na wolnym powietrzu. Innym ciekawym obiektem jest imponujący XX-wieczny budynek szkoły muzycznej, położony w otoczeniu uroczego parku z rozległym stawem. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mają do dyspozycji stadion, basen oraz lodowisko.

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zainteresowani historią mogą poznać dzieje słynnej batalii z września 1939 r. Niezwykle popularne wśród turystów Muzeum Kolei Wąskotorowej szczyci się cenną kolekcją wspaniałych zabytkowych jednostek taboru wąskotorowego. W miesiącach letnich muzealne pociągi pokonują 18-kilometrową trasę do Wilcz Tułowskich, wsi położonej na skraju Puszczy Kampinoskiej – kompleksu leśnego, który stanowi świetny teren do pieszych wycieczek.

 

GEOGRAFIA

Sochaczew jest położony w zachodniej części województwa mazowieckiego, na Równinie Łowicko-Błońskiej, ok. 50 km na zachód od Warszawy, 60 km od Płocka i ok. 70 km od Łodzi. Wysokość nad poziomem morza wynosi 80 m. W pobliżu rozciąga się Puszcza Kampinoska i Puszcza Bolimowska. Przez miasto przepływają aż trzy rzeki: Bzura, Utrata, która w Sochaczewie uchodzi do Bzury, oraz Pisia. Miasto ma około 40 000 mieszkańców.

Sochaczew leży bezpośrednio na drodze krajowej nr 2, prowadzącej z Warszawy do Poznania i jest centrum transportu w skali krajowej i międzynarodowej.

 

HISTORIA

Niewiele wiadomo o wczesnym okresie istnienia Sochaczewa, wiemy jednak na pewno, że jest to jedno z najstarszych polskich miast, które już w 1221 r. spełniało rolę siedziby kasztelanii.

Jako siedziba książąt mazowieckich, w XIII w. Sochaczew stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym i politycznym, a także bastionem obronnym. O dużym znaczeniu miasta już we wczesnym okresie jego istnienia świadczą chociażby odwiedziny Bolesława Krzywoustego (tu właśnie zmarł w 1138 r.) oraz obrona przed najazdem litewsko-ruskim w 1286 r. Sochaczew otrzymał prawa miejskie w 1368 r.

W XV i XVI w. miasto przeżywało okres najwspanialszego rozkwitu w swoich dziejach, zarówno pod względem gospodarczym, jak i kulturalnym. Po wcieleniu Sochaczewa do Korony w 1476 r. Kazimierz Jagiellończyk rozszerzył przywileje dla mieszczaństwa, dzięki czemu miasto rozwinęło się jako znany ośrodek produkcji sukna.

W połowie XVII w. Sochaczew nawiedziła cała seria nieszczęść. W wyniku wojny polsko-szwedzkiej, a następnie najazdu Rakoczego, księcia Transylwanii, miasto zostało zupełnie zniszczone. Nie zdążyło jeszcze podźwignąć się z upadku, gdy nadciągnęły kolejne klęski: pożary, epidemie, zniszczenia będące rezultatem wojny północnej na początku XVIII w. W okresie między potopem szwedzkim a pierwszym rozbiorem Polski Sochaczew był już tylko ośrodkiem drobnego handlu i miejscem zwoływania sejmików. W tamtym czasie stał się ważnym skupiskiem Żydów, którzy w 1765 r. stanowili już ponad połowę mieszkańców miasta. Po utworzeniu Królestwa Kongresowego w 1815 r. rozpoczęła się odbudowa Sochaczewa po wojennych zniszczeniach.

Pierwsza wojna światowa spowodowała niewypowiedziane szkody w mieście. W wyniku zaciekłych walk, toczących się od grudnia 1914 r. do lipca 1915 r., wiele budynków oraz obiektów historycznych legło w gruzach, m.in. kościoły, ratusz, stacja kolejowa.

W międzywojniu Sochaczew rozrastał się i dynamicznie rozwijał. Nastąpiło ożywienie przemysłu w samym mieście i w okolicach, ponadto powstało wiele obiektów komunalnych oraz budynków użytku publicznego. Jednak we wrześniu 1939 r. Sochaczew ponownie znalazł się na linii frontu i po raz kolejny został niemal całkowicie zniszczony. Naziści wymordowali wszystkich Żydów, którzy stanowili prawie jedną czwartą populacji miasta. Po wojnie zdewastowany Sochaczew został stopniowo odbudowany.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top