Swarzędz

Swarzędz to miasto w województwie wielkopolskim, około 10 km od Poznania. Miejscowość słynie z wytwórstwa mebli, które są znane zarówno w kraju, jak i za granicą. Ponadto, miasto może poszczycić się wieloma ciekawymi zabytkami, dlatego jest szczególnie upodobane przez miłośników historii.

 

swarzędz

Swarzędz obfituje w zabytki. Będąc tu warto odwiedzić m.in. kościół pod wezwaniem św. Marcina z 1638, ratusz z XIX wieku, dwór z końca XIX wieku zbudowany dla rodziny Hoffmeyerów (obecnie przedszkole), kaplicę pod wezwaniem NMP Wspomożycielki Wiernych z 1936 roku oraz skansen pszczelarski – największy tego typu obiekt w Europie.
Swarzędz to także raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przez teren gminy przebiega wiele tras rowerowych i pieszych. Do najbardziej znanych należą Cysterski Szlak Rowerowy, Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka oraz R-1. Pierwszy z nich wiedzie z Poznania, wzdłuż Jeziora Swarzędzkiego przez Wierzenicę, Owińska, Kamińsko, Zielonkę, Dąbrówkę Kościelną, Rejowiec, Antoniewo, Skoki, Lechin, Wiatrowo, Wągrowiec, Tarnowo Pałuckie, Łekno, Bracholin, Mieścisko, Budziejewko, by zakończyć się w Dąbrówce Kościelnej. Długość szlaku to 143 km. Szlak Kościołów Drewnianych wokół Puszczy Zielonka, z kolei, liczy około 90 km i obejmuje dziewięć kościołów. Można go przemierzyć rowerem lub samochodem. Szlak rowerowy R-1 natomiast biegnie trasą Owińska – Mielno – Wierzonka – Wierzenica – Kobylnica, a jego długość wynosi 15,5 km.

 

GEOGRAFIA

Swarzędz to miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Swarzędz. Miejscowość jest położona nad Jeziorem Swarzędzkim, ok. 10 km od Poznania. Swarzędz jest czwartym pod względem gęstości zaludnienia miastem w Polsce (za Świętochłowicami oraz podwarszawskimi: Piastowem i Legionowem).
Aglomeracja poznańska razem z gminą Swarzędz jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów w kraju. Poznań jest dla mieszkańców Swarzędza głównym rynkiem pracy oraz miejscem, w którym realizują oni cele edukacyjne i kulturalne.

 

HISTORIA

Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Swarzędza sięgają 8-3,5 tys. lat p.n.e., natomiast pierwsze pisane wzmianki o miejscowości (wtedy znanej jako Swarancz lub Swanrancz) pojawiły się w 1366 roku. Ówczesnymi właścicielami wsi byli wtedy Górkowie herbu Łodzia. W 1592 r. miejscowość przeszła w ręce Mikołaja ze Srebrnej Góry koło Nakła, a następnie rodziny Czarnkowskich herbu Nałęcz.
W 1610 roku właścicielem Swarzędza został Zygmunt Grudziński herbu Grzymała, wojewoda inowrocławski i kaliski. 28 sierpnia 1638 roku został wystawiony na zamku w Kórniku dokument lokacyjny na prawie magdeburskim, który nadawał miastu nazwę Grzymałów. W późniejszym czasie nazwę zmieniono na Swarzędz.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top