Ustronie Morskie

Ustronie Morskie to mała wioska rybacka nad Bałtykiem, gdzie brzeg morza opada stromym urwiskiem na piaszczystą plażę. Latem wybrzeże w Ustroniu to ulubione miejsce gości odwiedzających miejscowość. Oprócz plaży, walorami Ustronia są czyste powietrze i rozległe tereny leśne, stanowiące wspaniałe tereny do spacerów i innych form rekreacji. Znużeni kąpielami morskimi i słonecznymi znajdą w okolicy ciekawe zabytki oraz pomniki przyrody.

 

o Ustroniu Morskim

W niewielkim Ustroniu życie koncentruje się na plaży – wczasowicze opalają się, pływają, korzystają z możliwości uprawiania wielu sportów wodnych. Plaża jest szeroka na 35 m, a piaszczyste dno morskie pozostaje długo płytkie, dzięki czemu panują tu idealne warunki dla dzieci i mniej wprawnych pływaków. Wzdłuż wschodniej części plaży ciągnie się nadmorski las sosnowy, którego fragment zamieniono w park. Wędkarze mają do wyboru łowienie w morzu bądź w rzekach Czerwona i Parsęta (obie znane z czystych wód i rzadkich gatunków ryb).

Istnieje także wiele możliwości spędzania czasu poza plażą. Podczas pobytu w Ustroniu Morskim koniecznie trzeba wybrać się na wycieczkę do najstarszego dębu w Polsce, Bolesława. To 800-letnie drzewo rośnie niedaleko stąd, można do niego dotrzeć rowerem lub podążając szlakiem turystycznym. W Ustroniu ma swój początek jeszcze kilka pieszych szlaków. Ponadto w miejscowości znajduje się stadnina koni, która dysponuje rozległym, 50-hektarowym terenem do jazdy, jak również organizuje przejażdżki po pięknych lasach.

 

GEOGRAFIA

Ustronie Morskie leży na Pomorzu Środkowym, w odległości 12 km od Kołobrzegu, 34 km od Koszalina i 150 km od Szczecina. Do polsko-niemieckiej granicy w Kołbaskowie jest 180 km. Turyści zmotoryzowani dotrą do Ustronia drogą krajową nr 11 łączącą Kołobrzeg z Koszalinem, która biegnie zaledwie kilometr od miejscowości.

Występuje tu rzadko spotykany na wybrzeżu koszalińskim rodzaj brzegu morskiego – wysoki, stromo opadający na plażę. Ze względu na dużą ilość jodu w powietrzu lokalny klimat sprzyja leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Inhalację najlepiej przeprowadzać w czasie sztormu, niezależnie od pory roku.

 

HISTORIA

Sława Ustronia Morskiego jako kąpieliska sięga początku XX w. Aż do 1945 r. wieś nosiła niemiecką nazwę Henkenhagen.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej do Ustronia przybyli pierwsi Polacy, w większości wyjeżdżający z rodzinnych miast zniszczonych przez wojnę.

Wkrótce po wojnie nazwa Hankenhagen została spolonizowana, podobnie jak wszystkie inne niemieckie nazwy miejscowości na terenie Polski. Urzeczeni okolicą mieszkańcy z łatwością wymyślili nową nazwę – początkowo Ustronie Nadmorskie, potem Morskie. Stacja kolejowa, dotąd zwana przez kolejarzy Głowaczewo, w 1946 r. otrzymała tę samą nazwę, co wieś.

Pierwsi letnicy odwiedzili Ustronie Morskie już rok po zakończeniu wojny.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.