Zegrze

Ta niewielka miejscowość, usytuowana nad Zalewem Zegrzyńskim, znajduje się zaledwie 20 km od stolicy i stanowi ulubiony cel weekendowych wypadów warszawiaków. W letnie dni przybywają tu również wczasowicze z dalszych stron kraju. Przyciągają ich malownicze okolice, wiele dziewiczych zakątków, zadbane plaże, a także możliwości uprawiania sportów wodnych.

 

o Zegrzu

Bezpośrednie sąsiedztwo z Warszawą oraz dobrze rozbudowana baza noclegowa sprawiają, że Zegrze to idealny cel zarówno krótszych, jak i dłuższych wypadów letnich, a także wygodne miejsce do organizacji konferencji i spotkań biznesowych.

Zalew Zegrzyński ma około 40 km długości i zajmuje powierzchnię 33 km2. Jest połączony z Wisłą poprzez Kanał Żerański. Wzdłuż jego brzegów można znaleźć wiele przystani, hoteli i kurortów. Część z nich powstała całkiem niedawno i zapewnia wysoki standard usług. W sezonie miejsce to zapełnia się wielbicielami sportów wodnych: pływania, windsurfingu, kajakarstwa, żeglarstwa oraz jazdy konnej i joggingu. Z kolei w zimie rozgrywają się tutaj regaty na lodzie.

Wokół znajduje się wiele terenów idealnych dla osób szukających odpoczynku od zgiełku wielkich miast. Amatorzy kontaktu z naturą mogą tutaj podziwiać różnorodne gatunki ptactwa, m.in. krzyżówki i łabędzie, lub udać się na grzybobranie do pobliskich lasów.

W Zegrzu można także zobaczyć XIX-wieczny pałac myśliwski (obecny ośrodek wypoczynkowy PAP) oraz kasyno. Znajdują się tu również forty dawnych twierdz „Ordon” i „Karlinek”. Amatorom militariów polecamy szczególnie zwiedzanie Umocnienia Dużego.

 

GEOGRAFIA

Zegrze, położone nad Zalewem Zegrzyńskim, znajduje się we wschodniej części Kotliny Warszawskiej, między Warszawą a Płockiem, na styku trzech rzek: Bugu, Narwi i Wisły. Położone zaledwie 20 km od stolicy, w powiecie legionowskim, w sąsiedztwie Nieporętu (5 km), Serocka (7 km) i Radzymina (13 km), miejscowość ta posiada bezpośrednie połączenie drogowe z Warszawą, Pułtuskiem i Wyszkowem.

 

HISTORIA

Pierwsze pisemne wzmianki o Zegrzu pochodzą z XIV wieku i wskazują na to, że miejscowość ta pierwotnie nazywała się Zgierz. Początkowo stanowiła ona własność rodziny Strumiłło-Zgierskich, a od XVIII wieku należała do rodu Krasińskich. W 1862 roku Zegrze przeszło w ręce Radziwiłłów. W XIX wieku tereny te zostały zakupione przez władze rosyjskie, które wzniosły tu twierdzę uzupełniającą umocnienia Twierdzy Modlin i Twierdzy Warszawa.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top