Zgłobice

Chociaż Zgłobice nie są popularną miejscowością turystyczną są często odwiedzane z powodu swego położenia blisko Tarnowa i Krakowa. Od centrum Tarnowa dzieli je odległość zaledwie 5 km. Dzięki temu możesz z łatwością dotrzeć i zwiedzić to urzekające, historyczne miasto.

 

o Zgłobicach

Zgłobice to duża wieś w południowej Polsce, Mieszka tam około 2,600 osób. Oprócz przepływającego przez wieś Dunajca, Zgłobice nie mają zbyt wielu powodów do dumy. Zgłobice korzystają z bliskości Tarnowa – przepięknego miasta średniej wielkości, z wieloma interesującymi zabytkami, np. bazylika, czy ratusz. Tarnów był dawniej centrum kultury cygańskiej, dlatego obecnie można obejrzeć wystawę na temat Cyganów w Muzeum Etnograficznym.

 

GEOGRAFIA

Wieś Zgłobice leży w odległości 5 km od Tarnowa oraz 70 km od Krakowa, blisko międzynarodowej trasy E4. Z punktu widzenia administracyjnego Zgłobice należą do województwa małopolskiego, okręgu tarnowskiego i gminy Tarnów. Z geograficznego punktu widzenia tereny te zwane są Wysoczyzną Zgłobicką.

 

HISTORIA

Początkowo wieś zwano Slobicze, później Sglobicze. Osada istniała nad Dunajcem już w 1358 roku. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od imienia założyciela.
W XVII wieku Zgłobice były własnością rodziny Zbylitowskich. Obecnie teren lezący nieopodal wsi zwany jest Zbytlikowską Górą. W tamtym czasie Arianie byli bardzo wpływowi, a do tego protestanckiego ruchu należało kilku członków rodziny Zbylutowskich.

Moszczyńscy oraz Turnalowie byli kolejnymi rodzinami, w których posiadaniu znalazły się Zgłobice. W XIX wieku Zgłobice wraz z dworem i parkiem należały do hrabiego Zborowskiego i jego rodziny. Następnie w okresie międzywojennym i do 1945 roku ziemie należały do Adama Marszałkowicza.

Po II wojnie światowej, podczas rządów komunistów dwór został znacjonalizowany I przekształcony w szkołę. W 1961 roku w Zgłobicach powstała biblioteka, a wkrótce także poczta i remiza strażacka. Obecnie cztery linie autobusów miejskich kursują na trasie Tarnów – Zgłobice.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top