Jurata

Ta niewielka miejscowość na wybrzeżu Bałtyku od dawna słynie jako najmodniejszy nadmorski kurort w Polsce. Wielu znanych artystów spędza tu letnie wakacje, do najsłynniejszych bywalców Juraty należy także polski prezydent. Przy dwóch szerokich piaszczystych plażach rozciągających się po obu stronach Półwyspu Helskiego działa kilka eleganckich pięciogwiazdkowych hoteli. W miasteczku znajduje się ponadto mnóstwo stylowych kawiarni i barów oraz butiki i sklepy z pamiątkami.

 

o Juracie

Jurata całkowicie zasługuje na miano perły polskiego wybrzeża, jakim często się ją określa. Chociaż dominują tu luksusowe hotele i eleganckie wille, można znaleźć też wygodne dwu- i trzygwiazdkowe hotele. To właśnie tu znajduje się letnia rezydencja prezydenta, a stałymi gośćmi kurortu są również znani aktorzy oraz politycy.

Rozległe plaże nad otwartym morzem i Zatoką Pucką przyciągają do Juraty rodziny z małymi dziećmi. Kiedy latem goście wypełniają miasteczko, robi się tu nieco tłoczno, ale ta gwarna atmosfera składa się także na specyficzny urok Juraty. Miejscowość jest na tyle mała, że w krótkim czasie łatwo ją zwiedzić pieszo bądź na rowerze. Otaczające Juratę lasy sosnowe wpływają na klimat całej okolicy i są doskonałym miejscem spacerów, podczas których można odpocząć od zgiełku i pooddychać świeżym powietrzem. Dobrym pomysłem na zakończenie dnia będzie romantyczna przechadzka w świetle księżyca po molo czy też wieczór w jednym z klubów lub restauracji.

Żadna inna miejscowość wypoczynkowa na polskim wybrzeżu nie może się równać z Juratą. Dla tych, którzy spędzają tu więcej czasu i chętnie wybraliby się na wycieczkę do Gdańska lub Sopotu, bezpośrednie połączenie kolejowe z Trójmiastem będzie dużą wygodą.

 

GEOGRAFIA

Jurata leży w północnej Polsce w województwie zachodniopomorskim, mniej więcej 90 km od Gdańska, 10 km od Helu i 3 km od Jastarni. W tej niedużej miejscowości mieszka na stałe zaledwie ok. 550 osób.

Istotną zaletą Juraty jest wyjątkowe położenie geograficzne w najwęższym miejscu Półwyspu Helskiego – odległość między plażami wynosi jedynie kilkaset metrów. Półwysep Helski to długi na 35 km pas lądu pokryta wydmami i porośnięta lasami sosnowymi. Około 5 km od Juraty znajduje się najwyższa na półwyspie wydma (23 m wysokości). Natomiast w samej Juracie najwyższa wydma wznosi się na wysokość 15 m ponad plażę.

 

HISTORIA

Legenda o pochodzeniu miejscowości mówi, że dawno temu na dnie Bałtyku wznosił się wspaniały pałac, w którym mieszkała piękna Jurata, królowa tych wód. Władała sprawiedliwie i troszczyła się o dobro swoich poddanych. Gdy przynoszono flądry, jej ulubione pożywienie, zawsze nakazywała rybakom wrzucić połowę złowionych ryb z powrotem do morza. Być może z tego powodu flądry mają taki osobliwy kształt.

Kiedy królowa dowiedziała się, że pewien rybak zarzucał sieć u ujścia rzeki, tak bardzo się rozgniewała, że postanowiła go zabić za przeciwstawianie się jej rozkazom. Los chciał jednak, że zdarzyło się coś zupełnie nieprzewidzianego. Kiedy tylko Jurata spojrzała na młodego rybaka, natychmiast zapałała do niego miłością. Odtąd co wieczór spotykała się przy brzegu ze swym ukochanym. Jednak zazdrosny Piorun, bóg grzmotów, postarał się, aby ich szczęście nie trwało długo: ciskając gromy zniszczył podwodny pałac, zabił królową i jej dworzan, zaś rybaka przykuł łańcuchami do dna morskiego. Jeszcze dziś niektórzy wierzą, że w czasie burzy słychać jego jęki i że bursztyn wyrzucany na brzeg przez fale Bałtyku to okruchy pałacu Juraty.

Tyle mówi legenda, ze źródeł wynika natomiast, że na początku ubiegłego stulecia na miejscu dzisiejszej Juraty były tylko dziewicze wydmy, sosnowy las oraz piaszczysta droga wiodąca do Helu. Dopiero w międzywojniu Półwysep Helski zyskał popularność jako miejsce letniego wypoczynku wśród artystów, polityków i elit społecznych.

Sprzyjający klimat, a także malownicze krajobrazy regionu doceniła grupa zamożnych przemysłowców, którzy w 1928 r. założyli spółkę akcyjną o nazwie „Jurata”. Spółka ta wydzierżawiła 150 ha terenów państwowych na Półwyspie Helskim, dzięki czemu prace nad stworzeniem wspaniałego nadmorskiego kurortu na skalę europejską ruszyły pełną parą.

Budowano luksusowe prywatne wille oraz hotele. Tak oto powstał najnowocześniejszy kurort w przedwojennej Polsce. Inauguracja pierwszego letniego sezonu odbyła się z pompą w maju 1931 r. W początkach istnienia miasteczka najbardziej znanym i ekskluzywnym hotelem był hotel „Lido”, w którym zatrzymywały się słynne osobistości ze świata kultury i polityki.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.