Biskupiec

Biskupiec jest rajem dla miłośników przyrody. Z pewnością zaskoczy Państwa bogactwem natury, a także umożliwi bezpośredni kontakt z rzadkimi roślinami oraz z różnorodną zwierzyną i ptactwem. Okoliczne jeziora to z kolei niezwykła atrakcja dla miłośników wędkowania, a lasy – niewątpliwy raj dla grzybiarzy.

 

o Biskupcu

Biskupiec to idealne miejsce dla miłośników przyrody. W tutejszych lasach można natknąć się na jelenie, sarny, dziki, zające, lisy, kuny leśne, a także liczne ptactwo. W jeziorach występuje wiele gatunków ryb, m.in.: leszcze, liny, karasie, węgorze, czy szczupaki. To prawdziwy raj dla zapalonych wędkarzy.
Biskupiec może się poszczycić znaczną ilością zabytków. Zwiedzającym polecamy w szczególności: dawny ratusz przy ul. Pionierów z 1895 roku, kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela z 1580 roku, kościół ewangelicko-augsburski wybudowany w latach 1842-1846 , a także wieżę ciśnień z początku XX wieku. Bardzo ciekawe są również zabytki w okolicach Biskupca, m.in.: dworek klasycystyczny z końca XVIII w Droszewie, neogotycki kościół parafialny p.w. Św. Józefa wybudowany w latach 1897-1899 w Kobułtach oraz kapliczki w miejscowościach Biesówko i Wilimy.

 

GEOGRAFIA

Biskupiec leży w północno-wschodniej części Polski, w województwie warmińsko-mazurskim. Krzyżują się tu dwie drogi tranzytowe – nr 16 (łącząca Białoruś z Gdańskiem i Gdynią), oraz nr 57 (Warszawa-przejście graniczne w Bezledach na trasie do Kaliningradu).
Biskupiec posiada bezpośrednie połączenia komunikacją autobusową z wieloma miastami regionu i kraju, a jego dodatkowym walorem jest lokalizacja w niewielkiej odległości od atrakcyjnych turystycznie miejsc na Mazurach.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Biskupcu sięgają roku 1395, kiedy to ówczesna osada uzyskała prawa miejskie. Początkowo Biskupiec był małym, ubogim miasteczkiem, otoczonym murami obronnymi z dwiema bramami – Reszelską i Szczycieńską. W środku znajdował się rynek z ratuszem w południowo-wschodniej części rynku. Miasto położone było peryferyjnie, z dala od dróg, które przemierzali kupcy. Głównym źródłem dochodów mieszkańców aż do połowy XIX w. była uprawa roli oraz hodowla bydła.
Miasto wielokrotnie nawiedzały epidemie i pożary. W 1414 roku Biskupiec został zniszczony i częściowo wyludniony, a w wyniku wojny trzynastoletniej (1454-1466) całe miasto legło w gruzach. Tragiczny los rozbiorów Polski także nie ominął Biskupca. W wyniku pierwszego z nich Warmia wraz z Biskupcem weszła w ręce Prus.
Od połowy XIX wieku miasto zaczęło się intensywnie rozwijać. To właśnie na ten okres datuje się początek jego kariery, jako lokalnego centrum administracji. Znacznie wzrosła liczba mieszkańców oraz wybudowano sieć dróg kołowych.
W okresie I wojny światowej Biskupiec nie był bezpośrednio narażony na działania wojenne, ale za to II wojna światowa przyniosła duże zniszczenia. Po wojnie miasto zaczynało budzić się do życia. Otwarto pierwszą szkołę, uruchomiono elektrownię miejską, tartak, młyn oraz wodociągi i kanalizację. W latach 50-tych nastąpił dynamiczny rozwój zakładów przemysłowych w Biskupcu, a w latach 60-tych miasto stało się stolicą powiatu.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top