Kalisz

Kalisz jest drugim po Poznaniu najważniejszym centrum administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym Wielkopolski. Jako najstarsze polskie miasto, liczące 1800 lat, a może nawet więcej, szczyci się długą i barwną historią. Mimo znacznych zniszczeń w czasie I wojny światowej, na starówce zachowało się kilka gotyckich i barokowych kościołów oraz fragmenty murów miejskich. Dzięki temu, Kalisz jest dziś naprawdę ładnym miastem. Z Kaliszem związanych jest wiele ważnych postaci polskiej kultury, w tym Adam Asnyk, Maria Konopnicka, Maria Dąbrowska i Tadeusz Kulisiewicz.

 

o Kaliszu

Zabytkowy Kalisz leży nad rzeką Prosną, na kilku wyspach połączonych ze sobą mostami, które są najbardziej charakterystycznym motywem architektonicznym miasta. Wśród nich nabardziej interesujący jest Kamienny Most, który powstał w latach 1824-1825 i dziś cieszy się uznaniem jako wspaniałe dzieło sztuki inżynierskiej.

Podczas spaceru po rynku i centrum miasta uwagę zwracają pięknie dekorowane, świeżo odnowione kamienice. W pobliżu znajduje się ciekawy neoklasycystyczny Ratusz, zbudowany w latach 20. XX w. Wieże kilku kościołów, górujące nad miastem, dodają uroku kaliskiej starówce.

Warto wstąpić do Muzeum Ziemi Kaliskiej, które w swoich zbiorach posiada liczne eksponaty dokumentujące historię tych terenów, w tym znaleziska archeologiczne. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak prace artysty grafika Tadeusza Kulisiewicza, prezentowane przez oddział muzuem.

 

GEOGRAFIA

Kalisz jest położony w województwie wielkopolskim w środkowej części kraju, ok. 250 km na południowy-zachód od Warszawy i ok. 105 km na południowy-wschód od Poznania. Podobna odległość dzieli miasto od Łodzi i Wrocławia (około 100-150 km). Kalisz tworzy konurbację z sąsiednimi mniejszymi miastami Ostrowem Wielkopolskim i Skalmierzycami.

Jako miasto o obszarze 69,8 km2, liczące około 108 000 osób, Kalisz plasuje się na drugim miejscu listy największych ośrodków miejskich Wielkopolski, po Poznaniu. Miasto, podobnie jak cały region, pozostaje pod wpływem oceanicznych mas powietrza, dzięki czemu panuje tu łagodny i przyjazny klimat.

 

HISTORIA

Kalisz zawdzięcza miano najstarszego miasta w Polsce Ptolemeuszowi, który w swoich zapiskach wspomina o Calisii, mieście na Bursztynowym Szlaku. Zatrzymywały się tam rzymskie karawany w drodze na wybrzeże Bałtyku. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne z II w., chociaż historycy nie mają pewności, czy dzisiejsze centrum miasta było już wówczas zamieszkane.

Współczesny Kalisz powstał najprawdopodobniej w IX w. W 1106 r. Bolesław Krzywousty przyłączył go do swoich ziem, a w latach 1253-1260 Kalisz uzyskał prawo średzkie. Podczas rozbicia dzielnicowego stał się oddzielnym księstwem pod rządami miejscowej linii dynastii Piastów. Kiedy kraj ponownie się zjednoczył, rozpoczął się okres świetności miasta, który zawdzięczało ono tkactwu i produkcji drewna.

W 1282 r. Przemysł II potwierdził prawa miejskie, a w 1314 r. Władysław Łokietek uczynił Kalisz stolicą ziemi kaliskiej, jednego z polskich województw. Ze względu na strategiczne położenie w środkowej Polsce Kazimierz Wielki wybrał miasto na miejsce podpisania traktatu pokojowego z Zakonem Krzyżackim w 1343 r. Jako królewskie miasto, Kalisz zdołał utrzymać wiele ze swoich wcześniejszych przywilejów.

W 1574 r. do Kalisza przybyli jezuici, którzy w 1584 r. założyli tu kolegium, jednak z upływem lat funkcje pełnione przez Kalisz przejął pobliski Poznań.

Spora część miasta uległa zniszczeniu w 1792 r. w wyniku wielkiego pożaru. W następnym roku, na skutek II rozbioru polski, Kalisz przeszedł pod panowanie Królestwa Prus, zaś w 1806 r. przyłączono go do Księstwa Warszawskiego. Po klęsce Napoleona Kalisz znalazł się w granicach panowania rosyjskiego.

W 1902 r. miasto uzyskało połączenie kolejowe z Warszawą i Łodzią.

Podczas pierwszej wojny światowej w 1914 r. miasto uległo dużemu zniszczeniu. Jednak przed końcem wojny udało się odbudować znaczny fragment śródmieścia, a wielu mieszkańców powróciło do swych domów.

Po wojnie i powstaniu wielkopolskim Kalisz wrócił do Rzeczpospolitej Polskiej, lecz nie na długo. Wkrótce po wybuchu drugiej wojny światowej do miasta wkroczyły siły Wehrmachtu.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top