Kąty Wrocławskie

Kąty Wrocławskie to średniej wielkości miasto w województwie dolnośląskim, położone około 22 km od Wrocławia. Ze względu na swoją ciekawą przeszłość i liczne zabytki miasto co roku przyciąga mnóstwo miłośników historii.

 

kąty Wrocławskie

Kąty Wrocławskie to zabytkowe miasto. Będąc tu szczególnie warto zobaczyć gotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła z pierwszej połowy XV wieku, zachowane fragmenty murów obronnych z XIV i XVI wieku, dawny kościół ewangelicki pod wezwaniem św. Elżbiety z lat 30. XIX wieku oraz renesansową wieżę ratuszową z zegarem z 1613 roku.
Ze względu na swoją lokalizację niedaleko Wrocławia, Kąty Wrocławskie stanowią doskonały punkt wypadowy do tej stolicy Dolnego Śląska.

 

GEOGRAFIA

Kąty Wrocławskie to miasto i siedziba gminy w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim. Miejscowość leży nad rzekami Bystrzycą i Strzegomką. W południowej części Kątów znajduje się węzeł autostradowy autostrady A4 i drogi krajowej nr 5, a centrum przecina droga wojewódzka nr 346. Od stolicy powiatu miejscowość dzielą 22 km.
Kąty Wrocławskie zamieszkuje około 6 100 osób.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Kątach Wrocławskich pochodzą z 1297 roku, kiedy to książę Bolko I Surowy nadał prawo założenia miasta na prawie średzkim. W pierwszych latach istnienia miejscowość należała do księstwa wrocławskiego, a dopiero później uzyskało jej suwerenność. W 1329 roku miasto znalazło się w granicach księstwa świdnicko-jaworskiego, a następnie księstwa ziębickiego. W 1339 roku książę Bolko II Mały sprzedał miasto Konradowi II Oleśnickiemu. Od połowy XIV wieku rozwijało się tu rzemiosło, młynarstwo, garncarstwo i tkactwo. W 1419 Kąty przeszły w posiadanie diecezji wrocławskiej.
XV wiek przyniósł wiele strat. Najpierw, podczas najazdu Husytów, miasto zostało częściowo zniszczone, a później spustoszył je wielki pożar. Szczęśliwie Kąty szybko podniosły się ze zniszczeń i już w pierwszej połowie XVI wieku stały się ważnym ośrodkiem handlu i rzemiosła.
Ogromne zniszczenia przyniosły też wojna trzydziestoletnia i pożar w 1624 roku. Tym razem miasto długo podnosiło się z ruin. W 1843 roku Kąty uzyskały połączenie kolejowe z Wrocławiem i Jaworzyną Śląską, a w latach 1855-1856 rozebrano tutejsze mury miejskie, które blokowały rozbudowę miasta. Pozyskana z nich cegła posłużyła do zabudowy południowej części miasta.
Podczas II Wojny Światowej w mieście znajdował się liczący ok. 2 000 osób obóz jeniecki dla Rosjan, którzy pracowali w okolicznych zakładach przemysłowych i w rolnictwie. Działania wojenne doprowadziły do zniszczenia wschodniej części miasta oraz terenów zlokalizowanych w pobliżu stacji kolejowej. Miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną 8 lutego 1945. Rozwój miejscowości po roku 1945 był silnie związany z bliskością Wrocławia, w którym lokowano przemysł i większe zakłady pracy. Po zmianach ustrojowych w 1989 sytuacja znacznie zmieniła się, a miasto zaczęło korzystać z dogodnego położenia w pobliżu autostrady i lotniska.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top