Krzywaczka

Krzywaczka to niewielka miejscowość turystyczna znajdująca się w województwie małopolskim. Ze względu na dogodne położenie, zaledwie 20 kilometrów od Krakowa, wioska cieszy się dużą popularnością wśród Krakusów. To doskonałe miejsce na weekendowy wypad dla osób pragnących odpocząć od gwaru i zgiełku wielkiego miasta.

 

krzywaczka

Krzywaczka to malownicza wioska w województwie małopolskim, położona w otoczeniu bujnej przyrody. Jest doskonałym miejscem wypadowym do turystycznych i biznesowych ośrodków Małopolski: Krakowa (19 km), Wadowic (25 km), Kalwarii Zebrzydowskiej (10 km) czy Wieliczki (25 km). Lotnisko Kraków-Balice jest oddalone od Krzywaczki zaledwie o 30 kilometrów.

Krzywaczka to jednak nie tylko punkt wypadowy do okolicznych miast. W samej wsi jest wiele miejsc do zwiedzania. Niewątpliwie najciekawszym z nich jest pochodzący z początku XX wieku kościół parafialny pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Wybudowany on został z inicjatywy ks. Józefa Nowaka w latach 1911-1924 w miejsce starego drewnianego kościoła. Świątynia wykonana jest z cegły czerwonej, z lizenami; jest jednonawowa, z prezbiterium zamkniętym wielobocznie na planie krzyża. Innymi ciekawymi zabytkami są: klasycystyczny dwór z XIX wieku, zabytkowy zespół karczmy wraz z zabudowaniami gospodarskimi oraz cmentarz parafialny z kaplicą z 1887 roku.

 

GEOGRAFIA

Krzywaczka to wieś w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Sułkowice. Miejscowość położona jest przy drodze krajowej 52, w rozwidleniu potoków Głogoczówka i Harbutówka.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Krzywaczce pochodzą z 1229 roku. Wtedy to wieś nazywała się Dambrowa. Kolejne nazwy miejscowości to Kriva Dubrawa lub Krzywadambrowa, a od połowy XIV wieku Crziwaczka, czyli Krzywaczka.
Od XIV wieku Krzywaczka wielokrotnie zmieniała właścicieli. Najburzliwszy proces o Krzywaczkę miał miejsce w 1723 roku. Władzę nad wsią przejęła wtedy Kapituła, która przekazała zarządzanie wsiami, kustoszowi kapituły krakowskiej kanonikowi Sebastianowi Komeckiemu. Wykupił on wszystkie roszczenia do wsi od spadkobierców po Aleksandrze Drozdowskim (poprzednim właścicielu) i, nie powiadamiając zainteresowanych stron, przekazał Krzywaczkę na swoje imię. W ten sposób stał się wyłącznym posiadaczem wsi i pozbawił dużych dochodów zakon Bernardynów.

Około 1815 roku majątek został zakupiony przez Żeleńskich Herbu „Ciołek”. Hrabia Kryspin Żeleński założył tu park krajobrazowy, przebudował cały folwark, a także wybudował stojący do dziś dwór, budynki gospodarcze, oficyny i browar.

W roku 1859 Krzywaczkę kupił Henryk Schmidt, browarnik z Krakowa. Fakt ten został upamiętniony przez postawienie krzyża, który przetrwał po dziś dzień. W połowie XIX wieku we wsi była szkoła jednoklasowa; działały również karczmy: „Wygoda”, „Wesoła”, „U Lojzka” i „Pod Kogutkiem”. Historia tej ostatniej sięga aż 1530 roku. Pomimo różnych zawirowań historycznych, karczma przetrwała do dziś. W 2003 roku została pięknie odrestaurowana i na nowo służy gościom.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.