Mszczonów

Mszczonów to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, zamieszkała przez około 6 000 osób. To piękne miasto nad rzeką Okrzeszą jest znanym w całej Polsce z uzdrowiskiem. Można tu odpocząć i zrelaksować się w kompleksie wód geotermalnych, czyli Termach Mszczonów.

 

mszczonów

Mszczonów to miasto o bogatej historii, dlatego będąc tu warto odwiedzić związane z tą przeszłością zabytki, w tym Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela wybudowany w latach 1862–1886, dworek państwa Czarneckich z XIX wieku oraz cmentarz żydowski.
Bez wątpienia największą atrakcją Mszczonowa są termy. „Termy Mszczonów” to nowoczesny kompleks wypoczynkowy i rekreacyjny wykorzystujący źródła termalne. Jest to jedyny tego typu obiekt na Mazowszu.
Termy są położone na powierzchni 2,1 ha i składają się z budynku, w którym znajduje się zaplecze administracyjne i sanitarne, pomieszczenia techniczne, dwa barki oraz baseny.
Łączna powierzchnia basenów wynosi 190 m2. Dwa baseny wypełnia woda geotermalna o temperaturze 34°C, a jeden basen zewnętrzny woda o 2°C niższa. Niecki posiadają liczne atrakcje, m.in. masaż karku, masaże ścienne, leżanki wodne, ławeczki napowietrzające, gejzery powietrzne oraz zjeżdżalnie.
Zimą obiekt zaprasza na zadaszone sztuczne lodowisko.

 

GEOGRAFIA

Mszczonów to miasto w województwie mazowieckim, w powiecie żyrardowskim, zamieszkane przez ponad 6 000 osób. Miejscowość leży nad rzeką Okrzeszą, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 50 z trasą europejską E67.

 

HISTORIA

Pierwsze pisemne wzmianki o Mszczonowie pochodzą z roku 1245, jednak prawdopodobnie osadnictwo na tych terenach jest starsze o minimum sto lat.
W 1377 roku Mszczonów uzyskał prawa miejskie z nadania księcia mazowieckiego Ziemowita III. Miejscowość do XIV wieku była własnością książęcą. Znajdował się tu niewielki dwór myśliwski, w którym książę zatrzymywał się na czas polowań.
W 1495 roku Mszczonów wraz z innymi ziemiami Zachodniego Mazowsza został wcielony do Korony. Rozwojowi miasta sprzyjało korzystne położenie na szlaku handlowym do Wrocławia przez Piotrków i Rawę. Rozwój został jednak zahamowany w XVII wieku, wskutek wojny ze Szwecją (1655–1657). Pewne oznaki ożywienia ponownie wystąpiły dopiero pod koniec XVIII wieku.
W latach 1800 i 1862 w Mszczonowie miały miejsce wielkie pożary, w których spłonęła większość budynków. Niekorzystnie na los miejscowości wpłynęła także decyzja Namiestnika Królestwa z 1845, w wyniku której linia kolejowa z Warszawy do Wiednia ominęła Mszczonów.
W momencie wybuchu I wojny światowej Mszczonów zamieszkiwało ponad 8 000 mieszkańców. Po wojnie liczba ludności znacznie spadła. Kolejną tragedią była II wojna światowa, wskutek której miasto straciło około 80% zabudowy. W czasie kampanii wrześniowej 1939 Niemcy rozstrzelali wielu polskich jeńców, a także burmistrza miasta Aleksandra Tańskiego, księdza proboszcza Józefa Wierzejskiego, lekarza Stanisława Zarachowicza, a także ks. Władysława Gołędowskiego, wikariusza parafii w Mszczonowie w trakcie opatrywania rannego.
Od utworzenia w 1972 gminy Mszczonów, miasto rozwija się dynamicznie. Współczesny Mszczonów nazywa się „Tygrysem Mazowsza”. W jego okolicy krzyżują się najistotniejsze w kraju szlaki komunikacji drogowej i kolejowej.
28 czerwca 2008 dokonano uroczystego otwarcia kompleksu basenów geotermalnych.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top