Rabka Zdrój

Rabka-Zdrój to niewielka miejscowość w województwie małopolskim, oddalona o około 40 km od Zakopanego. To piękne miasto jest znanym w całej Polsce uzdrowiskiem. Walory klimatyczne Rabki oraz tutejsze solanki (do 30°C) wykorzystuje się do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia, głównie u dzieci.

 

rabka Zdrój

Rabka jest znanym w całej Polsce uzdrowiskiem. Jej walory klimatyczne oraz wody są wykorzystywane do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia, głównie u dzieci. Znajduje się tu dziewięć ujęć wód głębinowych (do 1200 m głębokości i o temperaturze do 30°C), głównie solanek z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych, zakład przyrodoleczniczy, park zdrojowy, cztery sanatoria oraz cztery szpitale uzdrowiskowe, w tym trzy przeznaczone dla dzieci.
Rabka, poza swoimi niewątpliwymi walorami zdrowotnymi, jest doskonałym miejscem dla miłośników wspinaczek górskich i zwiedzania. Aktywni turyści mogą wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę na okoliczne szczyty: Turbacz, Luboń Wielki i Babią Górę, a entuzjastom zwiedzania poleca się odwiedzenie lokalnych zabytków. Warto zobaczyć tu w szczególności: niegdysiejszy drewniany kościół, będący obecnie siedzibą Muzeum im. Władysława Orkana, kapliczkę św. Floriana z XIX wieku, kościół św. Teresy i kapliczkę zdrojową z 1928 roku oraz pozostałości zespołu dworskiego z XVIII wieku. Ciekawymi atrakcjami turystycznymi są także Państwowy Teatr Lalek „Rabcio” oraz Muzeum Orderu Uśmiechu.

 

GEOGRAFIA

Rabka-Zdrój to miasto na południu Polski, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Miejscowość leży w Kotlinie Rabczańskiej, na wysokości 500–560 m n.p.m., u ujścia potoków Poniczanki, Słonki i Skomielnianki do Raby.
Rabka zapewnia dobre połączenia drogowe i kolejowe z różnymi miastami Polski. Biegną tędy drogi krajowe nr 7, 28 i 47 oraz droga międzynarodowa E77, a także linia kolejowa nr 104 łącząca Zakopane z Krakowem i Tarnowem.

 

HISTORIA

Miejscowość była po raz pierwszy wzmiankowana w dokumencie Bolesława Wstydliwego z 1254 roku jako „Sal in Rabschyca”. Ówczesna nazwa pozwala stwierdzić, że już w tamtych czasach rabczańskie solanki były znane i prawdopodobnie wykorzystywane.
Badania z 1858 roku wykazały, że miejscowe wody są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Pierwszy Zakład Kąpielowo-Leczniczy powstał tu w 1864 roku, a osiem lat później otwarto Zakład Leczenia Dzieci. Specyficzny mikroklimat Rabki sprawił, że miejscowość szybko się rozwijała, zwłaszcza jako uzdrowisko dziecięce.
Po II wojnie światowej Rabka była ważnym ośrodkiem leczenia gruźlicy. Kiedy gruźlica przestała być chorobą społeczną, w lokalnych sanatoriach zaczęto leczyć głównie astmę oskrzelową i schorzenia górnych dróg oddechowych.
W 1999 roku miejscowość zmieniła nazwę z Rabka na Rabka-Zdrój.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.