Świebodzin

Świebodzin jest miastem mało znanym i przez to wydaje się być nieatrakcyjny turystycznie. Jest to jednak wyjątkowo interesująca miejscowość zarówno dla spragnionych wypoczynku turystów, jak i dla biznesmenów. Bliskość Puszczy Rzepińskiej, Pojezierza Lubuskiego oraz dwóch Parków Krajobrazowych: Gryżyńskiego i Pszczewskiego stwarza niepowtarzalne warunki do wypoczynku, a lokalizacja na skrzyżowaniu DK2 i DK3 zapewnia łatwą komunikację dla podróżujących po zachodniej Polsce.

 

świebodzin

Świebodzin, ze względu na swoją ciekawą historię i wieloletnie wpływy różnych kultur, może się poszczycić wieloma zabytkami. Do najciekawszych można zaliczyć: dawną szkołę parafialną z początku XVII wieku, zamek z XIV wieku, fragmenty murów miejskich oraz piętnastowieczny kościół parafialny św. Michała z późnogotyckim tryptykiem św. Anny w ołtarzu głównym i Ukrzyżowaniem oraz rokokowym ołtarzem Najświętszej Marii Panny,.
Godny uwagi jest również ratusz miejski. Wybudowano go w końcu XIV wieku w samym centrum rynku. Początkowo była to budowla drewniana, lecz w czasie jednego z wielkich pożarów uległa zniszczeniu. Ratusz wielokrotnie odbudowywano, a obecnie stanowi on siedzibę Muzeum Regionalnego.
Inne warte odwiedzenia miejsca w Świebodzinie to m.in.: kościół Matki Boskiej Królowej Polski, kapliczka św. Jana Nepomucena oraz ławeczka Czesława Niemena.

 

GEOGRAFIA

Świebodzin to miasto położone w województwie lubuskim na Pojezierzu Łagowskim. Obecnie miejscowość jest stolicą powiatu oraz gminy, a jej położenie na ważnych szlakach handlowych i komunikacyjnych sprzyja rozwojowi gospodarczemu regionu. To tutaj przebiega skrzyżowanie dwóch ważnych dróg krajowych: DK2 i DK3.
Świebodzin zasiedla obecnie 21 677 mieszkańców.

 

HISTORIA

Świebodzin powstał w XIII wieku i niemalże od początku pełnił rolę ważnego ośrodka handlowego i rzemieślniczego. W 1320 roku wszedł w granice księstwa głogowskiego i we władanie księcia Henryka IV. W drugiej połowie XV wieku powstało tu bractwo sukienników, których produkty eksportowano do wielu krajów. Również w tym okresie założono tu liczne działki chmielowe, gdzie rozpoczęto wytwarzanie piwa.
XVI wiek był dla Świebodzina czasem obfitującym w klęski żywiołowe. Miasto nawiedziły dwa wielkie pożary – jeden w 1500, a drugi w 1522 roku – oraz trzęsienie ziemi w 1533 roku, w wyniku którego wybuchła epidemia „czarnej śmierci”.
Wieki XVIII i XIX, z kolei, stały pod znakiem rozwoju miejscowości. W 1700 roku zwiększono zasięg sprzedaży sukna świebodzińskiego, a w 1728 roku uruchomiono pierwszą farbiarnię tkanin. W drugiej połowie XIX wieku powstały tu jedna z nielicznych głębinowych kopalń węgla brunatnego, fabryka brykietu oraz gazownia miejska. W tym czasie również wybudowano bitą drogę Poznań – Frankfurt nad Odrą oraz odcinek połączenia kolejowego Poznań – Frankfurt. Według śląskich tabel statystycznych z tamtego okresu Świebodzin zaliczał się do sześciu najsilniej uprzemysłowionych miast na Śląsku, a pod względem włókiennictwa – do trzech.
W wyniku II wojny światowej Świebodzin został przyłączony do Polski. Miasto włączono administracyjnie do Wielkopolski, a obecnie należy ono do województwa lubuskiego.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.