Żary

Żary są jednym z największych miast w województwie lubuskim oraz znaczącym ośrodkiem gospodarczym i kulturowym. Są też największym miastem w polskiej części Łużyc i między innymi dlatego uważa się je za stolicę tego regionu. Ostatnio znacznie wzrosła tu liczba restauracji, barów i hoteli, umożliwiając tym samym rozwój ruchu turystycznego.

 

żary

Ze względu na swoje położenie w pasie przygranicznym, Żary są znaczącym ośrodkiem przemysłowym. Coraz większą rolę odgrywa tu przemysł drzewny, elektryczny, metalowy oraz materiałów budowlanych. Miasto może poszczycić się jednak nie tylko znaczną liczbą dobrze funkcjonujących zakładów przemysłowych, ale też wieloma ciekawymi zabytkami architektury. Do najważniejszych należą: gotycki zamek Dewinów–Bibersteinów z drugiej połowy XIII w., barokowy pałac Promnitzów z początku XVIII w., park geometryczny z pałacem ogrodowym i Błękitną Bramą z 1708 roku oraz ratusz z przełomu XIV i XV w. Warto odwiedzić także Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to gotycka świątynia, której najstarsze fragmenty sięgają aż XII wieku. Nieopodal kościoła znajduje się także gotycka plebania i gotycko-renesansowy budynek nadintendentury – dzisiejsza siedziba archiwum miejskiego.
Jednym z ulubionych miejsc na spacery dla mieszkańców Żar i turystów jest Zielony Las. Jego niewątpliwą atrakcją są trzy wieże – przeciwpożarowa, widokowa (zbudowana przed wojną na najwyższym wzgórzu Wzniesień Żarskich) oraz „Wieża Promnitza”.
Na terenie miasta znajduje się również wiele obiektów sportowych, m.in. : stadion „Syrena”, kąpielisko „Leśna”, kręgielnia „Pod Papugami”, kryte lodowisko, kryta pływalnia „Wodnik”, a także boiska, dwie nowoczesne hale sportowe, siłownie, kryte i otwarte korty tenisowe oraz skatepark.

 

GEOGRAFIA

Żary to miasto w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, zamieszkane przez około 39 tysięcy osób. Miejscowość położona jest na Wysoczyźnie Żarskiej, na pograniczu Nizin Śląskiej i Wielkopolskiej. Geograficznie teren ten należy do Łużyc Dolnych i leży między rzekami Bóbr i Nysa Łużycka, czyli dwoma najważniejszymi lewobrzeżnymi dopływami Odry.
Żary to również doskonały węzeł komunikacyjny. Miasto położone jest około 10 km od drogi krajowej nr 18, na przecięciu DK nr 12 i 27. Dodatkowo przez Żary biegnie szlak kolejowy z Wrocławia: Legnica – Małomice – Żagań – Żary – Forst – Chociebuż – Berlin.

 

HISTORIA

Około roku 1030 osada Zara zastała przyłączona przez Mieszka II do Polski. Przez jej teren przebiegała droga handlowa zwana Traktem Niskim bądź Solnym. Miał on ogromne znaczenie dla rozwoju miejscowości w okresie średniowiecza i czasach późniejszych.
Prawa miejskie Żary uzyskały w 1260 roku. Burzliwa historia miasta sprawiła, że często zmieniało przynależność państwową. Żarami władali m.in.: Piastowie śląscy, królowie czescy oraz elektorowie sascy. Od 1815 aż do zakończenia II wojny światowej miejscowość wraz z całymi Dolnymi Łużycami pozostawała w granicach Prus, a później Niemiec.
Podczas II wojny światowej, w Żarach znajdował się oddział zakładów lotniczych Focke-Wulf. Po nalocie alianckim 11 kwietnia 1944 całkowitemu zniszczeniu uległa duża część zabudowy starego miasta. 13 lutego 1945 do Żar wkroczyły wojska Armii Czerwonej. Miasto zostało zdobyte jednak dopiero trzy dni później. Na mocy postanowień konferencji poczdamskiej przyłączono je do Polski.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top