Niechorze

Co roku Niechorze jest odwiedzane przez tysiące wielbicieli słońca i kąpieli morskich, pragnących zrelaksować się w malowniczej okolicy. Będąc tu, warto wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Morskiego, ukazujące specyfikę zawodu rybaka oraz zespołu latarni morskiej z XIX wieku. Niechorze to idealne miejsce dla każdego, kto marzy o błogim lenistwie w przyjemnej atmosferze. Kurort oferuje bogatą bazę noclegową, obejmującą zarówno prywatne kwatery, hotele, pensjonaty, jak i kempingi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

 

niechorze

Niechorze to miejscowość typowo turystyczna. Niewątpliwymi jej atrakcjami są szerokie piaszczyste plaże oraz trzy mola, z których będą mogli Państwo podziwiać piękno tej części wybrzeża. Dzieciom natomiast z pewnością przypadną do gustu dmuchane zamki, balony do skakania, czy zjeżdżalnie wodne usytuowane co kilkaset metrów na plaży.
Wiele atrakcji na turystów czeka także w mieście. Działa tu mnóstwo pubów, restauracji, ogródków piwnych, smażalni ryb i lodziarni. Poza tym, w Niechorzu i pobliskiej Pogorzelicy, zwłaszcza w sezonie letnim, mają miejsce imprezy rozrywkowe. Odbywa się tu wiele koncertów, festynów, turniejów i pokazów. Szczególnie ważnym wydarzeniem są tu coroczne Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej Mężczyzn.
Niechorze nie obfituje w zabytki, jednakże jest tu kilka wartych zobaczenia miejsc. Zainteresowanym polecamy odwiedzenie zespołu latarni morskiej wybudowanego w latach sześćdziesiątych XIX wieku, dworca Gryfickiej Kolei Wąskotorowej z przełomu XIX/XX wieku, osiemnastowiecznych kamieniczek rybackich z ozdobnymi bramami wjazdowymi oraz zabytkowej zagrody przy ul. Środkowej 7. Podczas spaceru po parku w Niechorzu, warto zatrzymać się na chwilę przy głazie z tablicą upamiętniającą zdobycie miasta podczas II wojny światowej.

 

GEOGRAFIA

Niechorze to miejscowość turystyczna Wybrzeża Rewalskiego, położona pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Liwia-Łuża. To niewielkie miasto zasiedla 927 mieszkańców. Jednakże, w sezonach wiosennym i letnim liczba ludności jest tu znacznie większa. Szeroka piaszczysta plaża, czysta woda morska, bogate w jod powietrze i liczne turystyczne atrakcje przyciągają tu rokrocznie tysiące turystów.
Niechorze leży w doskonałym punkcie komunikacyjnym. Można tu dojechać zarówno samochodem, jak i PKS-em ze Szczecina, Gryfic, Kołobrzegu, Poznania oraz Trzebiatowa. W sezonie letnim swoje usługi oferuje także wielu prywatnych przewoźników.

 

HISTORIA

Początkowo Niechorze było typową wsią rybacką. Jej rozwój jako kąpieliska nastąpił dopiero w XIX wieku, a prawdziwy rozkwit w 1870 roku. Pod koniec XIX wieku zarejestrowano tu 700 letników, a przed I wojną światową było już ich trzy razy więcej.
1 lipca 1896 roku otwarto tu linię Gryfickiej Kolei Wąskotorowej, która połączyła Gryfice z Niechorzem. 1 maja 1913 roku wprowadzono połączenie z Trzebiatowem przez Pogorzelicę i wybudowano kolejny, działający po dziś dzień, dworzec kolei wąskotorowej.
Na współczesne Niechorze pierwotnie składały się dwie wsie: rybacka Klein Horst oraz położona na południe od niej, rolnicza Gross Horst. 1 kwietnia 1936 roku obie miejscowości połączono w jedną o nazwie Ostseebad Horst.
W czasie II wojny światowej, Ostseebad Horst zostało zdobyte przez jednostki 7 Korpusu Kawalerii Gwardii Armii Czerwonej, 2 Warszawską Dywizję Piechoty i 13 Pułk Artylerii Pancernej Ludowego Wojska Polskiego. Miejscowość włączono do granic Polski, nadano jej nazwę Niechorze, a mieszkańców wysiedlono do Niemiec.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.