Polanica Zdrój

Polanica-Zdrój jest powszechnie znanym polskim uzdrowiskiem, lecz to urokliwe dolnośląskie miasteczko nie jest jedynie miejscem wypoczynku dla kuracjuszy. Polanica jest także znaczącym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym, w którym odbywa się festiwal filmowy oraz wiele zawodów sportowych. Co więcej, lokalizacja miasta na terenie Sudetów Środkowych sprawia, że staje się ono coraz popularniejsze wśród miłośników narciarstwa i kolarstwa górskiego

 

polanica Zdrój

Polanica-Zdrój jest znanym w całej Europie uzdrowiskiem z wieloma źródłami leczniczych wód mineralnych. Warto jednak wspomnieć, że Polanica to nie tylko miejsce dla osób z problemami zdrowotnymi, ale również idealny ośrodek wczasowy dla fanów wspinaczek górskich oraz, ze względu na swoje położenie w pobliżu Zieleńca, świetny kurort dla zapalonych narciarzy.
Polanica jest także rajem dla miłośników kolarstwa górskiego, którzy ściągają tu rokrocznie z całej Polski, a nawet z zagranicy. Ze względu na pionową konfigurację dróg Ziemia Kłodzka to idealny teren treningowy dla kolarzy szosowych i górskich. Znajduje się tu znakomita trasa, nazywana „Piekielną Pętlą”. W mieście odbywa się wiele prestiżowych imprez sportowych – wśród nich są m.in. Bike Maraton MTB (Ogólnopolski Wyścig Kolarstwa Amatorskiego) oraz Międzynarodowy Turniej Szachowy o Memoriał A. Rubinsteina. Warto również wspomnieć o organizowanym tu co roku Festiwalu Filmów Amatorskich „Pol 8”. Wszystkie te wydarzenia nadają Polanicy status ważnego ośrodka kulturalnego.

 

GEOGRAFIA

Polanica-Zdrój to popularny dolnośląski ośrodek uzdrowiskowy. Jest on usytuowany na terenie Sudetów Środkowych, w Kotlinie Kłodzkiej, w obrębie Gór Stołowych i Bystrzyckich. Miasto leży w odległości 11 km od Kłodzka i 89 km od stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Bystrzyca Dusznicka, rzeka przepływająca przez Polanicę, dzieli miasto na dwie części.

Polanica-Zdrój to stosunkowo mały obszar, o całkowitej powierzchni 17.22 km2, zamieszkany jedynie przez 6,891 mieszkańców. Jednakże, liczba ludności w sezonach letnim i zimowym jest tu znacznie większa. Łagodny podgórski klimat oraz źródła leczniczej wody mineralnej pomagające w leczeniu schorzeń kardiologicznych i gastrologicznych sprawiają, że co roku do Polanicy przybywają tysiące turystów.

 

HISTORIA

Pierwsze wzmianki o Polanicy-Zdroju pochodzą z 1347 roku. W tamtym czasie była to otoczona gęstymi lasami osada o nazwie Heyde i należała do znanego śląskiego rodu rycerskiego von Glaubitz.

Lecznicze właściwości wód mineralnych w Polanicy odkryto już w XVI wieku. W 1595 roku obszar wszedł w posiadanie jezuitów. Przystąpili oni energicznie do zagospodarowywania wsi: wybudowali tu swoją posiadłość, osadzili nowych gospodarzy, a w późniejszych latach zaczęli utylizować źródła wód mineralnych. W wyniku wojny 30-letniej w 1645 roku zagospodarowana przez jezuitów Polanica została doszczętnie zniszczona przez Szwedów.

Wyraźniejszy jej rozwój datuje się dopiero na XIX wiek, kiedy to nowym właścicielem Polanicy został Joseph Grolms, zamożny kupiec z Kłodzka. To on ocembrował jedno z ówczesnych źródeł, wybudował dom zdrojowy i pijalnię wód.

Polanica-Zdrój zasłynęła jako ośrodek uzdrowiskowy w latach 70-tych XIX wieku. Od tego czasu datuje się ożywiony jej rozwój. W tamtym okresie powstał rozległy park, zbudowano nową pijalnię wód i dom zdrojowy z nowoczesnym sprzętem do hydroterapii. Pozyskano także nowe bardzo wydajne źródła wód mineralnych. To wszystko spowodowało gwałtowny napływ kuracjuszy oraz zwiększony ruch budowlany. Do roku 1910 w Polanicy powstało aż 50 nowych hoteli.

Do 1939 roku rozwój Polanicy był stabilny; uzdrowisko działało nawet w czasie trwania I wojny światowej. Podczas drugiej wojny rozbudowa kurortu została zahamowana, a sanatoria zamieniono na szpitale wojskowe. Po zakończeniu bitew, 16 czerwca 1945 roku do miasta przybyli urzędnicy i nadali mu nazwę Puszczyków-Zdrój. Używano jej do końca 1946 roku, kiedy to Polska Komisja Nazewnictwa zdecydowała się zamienić ją na Polanica-Zdrój.

Obecnie Polanica jest postrzegana jako jedno z najlepszych uzdrowisk w Europie, które co roku przyciąga tysiące osób z problemami kardiologicznymi i gastrologicznymi.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.