Siemianowice Śląskie

Siemianowice Śląskie – kiedyś miasto hut i kopalni, dziś centrum sportu i rekreacji, przyciągające turystów i inwestorów z całej Polski. Ze względu na liczne ośrodki sportowe jakie posiada, miejscowość jest szczególnie upodobana przez miłośników aktywnego wypoczynku.

 

siemianowice Śląskie

Siemianowice Śląskie znane są w kraju i za granicą głównie dzięki tutejszemu Centrum Leczenia Oparzeń. Niewiele osób wie, że miasto posiada jeden z największych i najpiękniejszych na Górnym Śląsku kompleksów sportowo-rekreacyjnych. Ośrodek składa się z: pola golfowego, strzelnicy myśliwskiej, boisk do piłki nożnej i hokeja na trawie, kortów tenisowych, hal sportowych do piłki ręcznej, fushalu, hokeja, koszykówki i siatkówki, hali tenisowej, kilku basenów i kręgielni.

Ponadto, Siemianowice mają mnóstwo zabytków. Do najważniejszych należy zaliczyć zespół pałacowy, spichlerz, czyli obecna siedziba Muzeum Miejskiego, „Zameczek” w Michałkowicach i liczne kościoły, m.in. neogotyckie pw. Świętego Krzyża i Marcina Lutra oraz neoromański pw. Świętego Michała Archanioła.
Zespół Pałacowo-Parkowy w Parku Miejskim zachwyca ciekawą architekturą. Jest to największy obiekt tego typu na południu Polski. Najstarsza, barokowa część pałacu z dachem polskim łamanym, została wzniesiona przez rodzinę Mieroszewskich, a kolejni właściciele nadali mu klasycystyczny charakter.
Niezwykle interesującym zabytkiem jest także obecna siedziba Muzeum Miejskiego. We wnętrzach osiemnastowiecznego spichlerza można obejrzeć stałe ekspozycje, czyli: „Tradycyjną kulturę wsi górnośląskiej”, „Z dziejów Siemianowic Śląskich” oraz „Mieszkanie śląskie z początku XX w.”. W muzeum działa również galeria, gdzie organizuje się wystawy sztuki współczesnej.
W parku Górnik, z kolei, znajduje się budynek zwany „Zameczkiem”. Przez wiele lat był to górniczy dom kultury, a obecnie – siedziba Domu Technika. W pięknych, przestronnych salach „Zameczku” odbywają się imprezy kulturalne.

 

GEOGRAFIA

Siemianowice Śląskie są miastem powiatowym o całkowitej powierzchni 25,5 km2, zamieszkanym przez około 70 tys. osób. Miejscowość leży na południu Polski, 20 km od lotniska w Pyrzowicach. Siemianowice sąsiadują z: Katowicami, Chorzowem, Piekarami Śląskimi, Wojkowicami oraz Czeladzią. Dobre połączenie z tymi miastami zapewniają autobusy i tramwaje.

 

HISTORIA

Siemianowice zostały po raz pierwszy wspomniane w źródłach, jako wieś Sancovice, a później jako Seymanoviczi. Jedną z ważniejszych dat w historii tego regionu jest rok 1786, kiedy to zbudowano pierwszą kopalnię węgla kamiennego, „Waldgrube”. Od tego czasu przez dwa wieki wydobywanie węgla kamiennego oraz hutnictwo żelaza i stali determinowały rozwój tutejszych ziem.
W XIX wieku w sąsiedztwie Siemianowic pojawiły się osady Laurahütte i Georgshütte, a niedługo potem ta pierwsza uzyskała status gminy. Spoiwem dla gmin Siemianowice i Laurahütte były ulokowane centralnie zakłady przemysłowe: kopalnie, huta żelaza, huta szkła, fabryki, browar i kilka mniejszych warsztatów. Obie gminy połączono w jedną w 1923 roku, zaraz po ponownym włączeniu Siemianowic i części Górnego Śląska do Polski.
Gmina Siemianowice prawa miejskie i nazwę Siemianowice Śląskie otrzymała dopiero w roku 1932. Liczyła wtedy 43 tysiące mieszkańców i uznawana była za największą wieś w Europie.

Po wojnie wybudowano w mieście wiele nowych przedsiębiorstw, a stare zmodernizowano. Z całej Polski napływało tu tysiące osób, przez co pojawiły się także nowe osiedla mieszkaniowe. W roku 1951 doszło do połączenia gmin Siemianowice Śląskie i Michałkowice.

Zmiany ustrojowe na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku okazały się tragiczne w skutkach dla Siemianowic. Decyzją rządu przestało istnieć górnictwo, które było głównym miejscem pracy mieszkańców. Likwidacji uległa nie tylko kopalnia, ale również współpracujące z nią przedsiębiorstwa. Zamknięto też znaną fabrykę słodyczy i browar. W sumie, w ciągu piętnastu lat, w mieście zlikwidowano ponad 20 tysięcy miejsc pracy. Szczęśliwie jednak powołano samorząd terytorialny i w znacznej mierze dzięki temu pojawiła się nadzieja na lepszą przyszłość dla miasta. Po upadku największych zakładów oczywiste było, że należy stworzyć jak najkorzystniejsze warunki, by zachęcić inwestorów. Pomocne w tym było dołączenie Siemianowic Śląskich do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w 2005 r. Inwestorzy mogli liczyć na specjalne traktowanie, m.in. na niższe podatki.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.