Sosnowiec

Sosnowiec należy do grupy najważniejszych miast Górnego Śląska, jest położony w jego wschodniej części. Jak większość obszarów miejskich, Sosnowiec jest centrum przemysłowym, w którym znajduje się 4 kopalnie oraz kilka fabryk. W ostatnich latach silnie rozwinął się sektor usługowy oraz handel. Do Sosnowca przyjeżdżają głównie turyści biznesowi, ponieważ miasto jest położone 20 km od międzynarodowego lotniska w Pyrzowicach oraz blisko Katowic, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic oraz innych miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

 

o Sosnowcu

W Sosnowcu mieszka prawie 220,000 osób. Sosnowiec jest centrum gospodarczym, które dynamicznie się rozwija głównie dzięki wydzieleniu Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jeśli wydaje Ci się, że przyjeżdżając do tego miasta zobaczysz tylko szare bloki mieszkalne i kominy fabryk, to jesteś w błędzie. W starannie odrestaurowanym śródmieściu znajduje się wiele ciekawych zabytków historycznych, takich jak Zamek Sielecki, będący siedzibą Sosnowieckiego Centrum Sztuki, Pałac Schöna oraz Pałac Dietla, a także prawosławna Cerkiew pw. Wiary, Nadziei i Miłości.
Wśród wielu obszarów zielonych w mieście, wartym polecenia jest park Leona Kruczkowskiego wraz z egzotarium, utworzonym w celu ukazania różnorodności fauny i flory z całego świata. Znajduje się tam około 80 gatunków roślin, a sekcja zwierząt obejmuje ssaki, płazy oraz ryby.

Sosnowiec to rodzinne miasto Jana Kiepury – tenora o międzynarodowej sławie. Niegdyś w mieście mieszkało wielu Żydów, a wśród nich najbardziej znany mieszkaniec Sosnowca – Władysław Szpilman – kompozytor i muzyk, o którego życiu opowiada film Romana Polańskiego, pt. „Pianista”.

 

GEOGRAFIA

Sosnowiec jest położony na Górnym Śląsku, w dorzeczu rzeki Czarna Przemsza, u zbiegu z rzeką Brynicą. Chociaż miasto kojarzone jest z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym, w rzeczywistości należy do Zagłębia Dąbrowskiego, a historia Sosnowca różni się nieco od historii Śląska.
Na terenie miasta znajdują się trzy duże jeziora (Balaton, Leśna i Stawiki) oraz kilka mniejszych.

 

HISTORIA

Sosnowiec powstał w miejscu wielu małych osad, z których większość została założona w Średniowieczu. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z 1727 roku, kiedy w księgach kościoła w Mysłowicach wspomniano o górniczych i rolniczych terenach. W Średniowieczu ziemie te należały do książąt śląskich.

Powstanie i rozwój Sosnowca były ściśle związane z bogactwem ziem, a to z kolei pomogło w gwałtownym rozwoju przemysłu.
Podczas rozbiorów Polski w 1795 roku miasto zostało zaanektowane przez Prusy, a po Wojnach Napoleońskich zostało włączone do Księstwa Warszawskiego, a później do Królestwa Polskiego.
XIX wiek był okresem szybkiej industrializacji regionu. Rozwój został dodatkowo przyspieszony przez utworzenie połączenia kolejowego między Warszawą i Wiedniem, które przechodziło przez Sosnowiec.

Po długich staraniach bogatych I wpływowych mieszkańców Sosnowca car Mikołaj II oficjalnie przyznał Sosnowcowi prawa miejskie 24 stycznia 1903 roku

Co ciekawe, było to pierwsze miasto, które otrzymało prawa miejskie w Królestwie Polskim od czasów Powstania Styczniowego z 1863 roku. ( w tym czasie „wieś” Sosnowiec liczyła sobie 60,000 mieszkańców).
Po II wojnie światowej miasto należało do Polski, a w latach 1920-30 było świadkiem intensywnego rozwoju górnictwa oraz przemysłu stalowego. Podczas II wojny światowej większość populacji żydowskiej mieszkającej w Sosnowcu (która przed wybuchem wojny stanowiła 22% całej populacji) zmarła w obozach koncentracyjnych.

W ubiegłych dekadach centrum Sosnowca zostało starannie przenudowane i odnowione. Lokalni projektanci otrzymali nagrodę Grand Prix za swój projekt w kategorii najlepszego obszaru miejskiego w województwie Śląskim.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.