Rawa Mazowiecka

Rawa Mazowiecka to miasto o bogatej historii. Znajduje się tu wiele urokliwych miejsc i ciekawych zabytków. Szczególnie godnymi polecenia są barokowe kościoły, park w stylu angielskim, oraz Zamek Książąt Mazowieckich, w którym podobno straszy… Naprawdę warto przyjechać do Rawy i wybrać się na spacer śladami historii.

 

rawa Mazowiecka

Rawa Mazowiecka to miasto zabytkowe, umiłowane szczególnie przez miłośników historii. Znajduje się tu wiele wartych odwiedzenia miejsc, które z pewnością zapadną w pamięć każdemu. Jednym z takich właśnie miejsc jest XIV-wieczny Zamek Książąt Mazowieckich. Wiąże się z nim legenda o księżniczce Ludmile, która podejrzewana przez męża Siemowita III o zdradę, została zamurowana w zamkowej wieży. Podobno po dziś dzień jej duch błąka się po ruinach. Mówi się, że historia zamczyska zainspirowała Williama Szekspira do napisania „Opowieści zimowej”.
Warto zobaczyć także XIX-wieczny zjawiskowo piękny park w stylu angielskim nad rzeką Rawką. Piękny ogród różany, ogródek jordanowski oraz nowo wytyczone stylowe alejki parkowe zachęcają do spacerów nawet w najbardziej pochmurne i zimne dni.

Godne polecenia są również barokowe kościoły, m.in. Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz Kościół oo. Pasjonistów.
Niewątpliwą atrakcją Rawy Mazowieckiej jest Zalew Tatar. Ten ponad 50-hektarowy, otoczony lasem akwen wraz z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji jest doskonałym miejscem na letni wypoczynek zarówno dla aktywnych, jak i dla tych bardziej biernych wczasowiczów. Przejażdżka rowerem wodnym, spływ kajakiem lub łódką to tylko kilka propozycji spędzenia tu wolnego czasu. Bardziej aktywnych wczasowiczów z pewnością zainteresują korty tenisowe, hala sportowa oraz nowoczesne Centrum Fit Rawa Aquarium, z krytą pływalnią, zespołem saun, świetnie wyposażoną siłownią oraz krytym lodowiskiem. Wszystkie obiekty położone są w sąsiedztwie zalewu Tatar. Zbiornik wykorzystywany jest też przez triathlonistów. Co roku odbywają się w Rawie zawody krajowe w tej dyscyplinie. Miasto ma bowiem doskonałe warunki do uprawiania pływania, biegów oraz jazdy na rowerze. Teren Rawy oraz malownicze okolice sprzyjają rowerowej rekreacji oraz zawodowemu ściganiu. Zapaleni cykliści biorą udział w corocznym Rodzinnym Rajdzie Rowerowym, a doświadczeni sportowcy w zawodach Mazovia MTB Marathon. Wiosną i latem królują w Rawie imprezy plenerowe: m.in. odbywa się wówczas Rawska Majówka, organizowana na terenie średniowiecznego Zamku Książąt Mazowieckich. Wtedy gra się w mieście na całego: muzycznie, sportowo oraz w gry planszowe, logiczne, zręcznościowe. Zachęca do tego plenerowe Topogranie – rawski Dzień Gier, stały element Majówki. W czasie wakacji ma miejsce znany dobrze wszystkim graczom RPG w Polsce – konwent Rawska Toporiada. Inną atrakcją Rawy jest zabytkowa Rogowska Kolej Wąskotorowa. Została ona wybudowana podczas I wojny światowej przez wojska niemieckie. Obecnie używa się jej już prawie wyłącznie na zamówienie zorganizowanych grup wycieczkowych. Trasa kolei ma 48 kilometrów i prowadzi przez malownicze zakątki województwa łódzkiego.

 

GEOGRAFIA

Rawa Mazowiecka ma stosunkowo mały obszar, o całkowitej powierzchni 13.67 km2, zamieszkany przez niespełna 20 tysięcy mieszkańców. Miasto leży w samym sercu Polski, w widłach rzek Rawki i Rylki, pomiędzy Łodzią a Warszawą. Dobry dojazd do Rawy zapewnia jej położenie przy drodze ekspresowej S8.

 

HISTORIA

Pierwsza wzmianka o Rawie Mazowieckiej pochodzi z 1228 r. W roku 1321 Rawa uzyskała prawa miejskie, a w latach 1355-1370, za panowania Siemowita III, wybudowano tu Zamek Książąt Mazowieckich.
W drugiej połowie XV stulecia, po wcieleniu miasta do Korony, Rawa stała się stolicą województwa i zarazem jedną z największych miejscowości na Mazowszu. Wieki XIV i XV to dobry okres w dziejach miasta; kwitł handel, rozwijało się rzemiosło. Początek XVII wieku to czas sprowadzenia do Rawy jezuitów, którzy w roku 1613 postawili tu swój kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a 9 lat później – kolegium, gdzie uczył się sam Jan Chryzostom Pasek.
W drugiej połowie XVII wieku podczas potopu, Szwedzi zdobyli miasto, doszczętnie niszcząc zamek i miejską zabudowę. W 1795 roku Rawę włączono w terytorium Prus, a w 1807 stała się stolicą powiatu rawskiego departamentu warszawskiego. Szybki rozwój miasta przypada na okres trwania Królestwa Polskiego. Uporządkowano wtedy bieg ulic, powstał ratusz i kamienice wokół rynku, a także park w stylu angielskim.
XX wiek znów, nie był dla Rawy łaskawy. I wojna światowa prawie całkowicie zniszczyła miasto, a to co dało się odrestaurować w okresie międzywojnia, zostało ponownie zdewastowane przez II wojnę światową.
Po zakończeniu wojny miasto odbudowano; powstały tu liczne zakłady produkcyjne i usługowe. Dziś Rawa Mazowiecka to ważny ośrodek przemysłowy, rekreacyjny i kulturalny, który co roku przyciąga tysiące turystów.

STRONY HOTELI I MIAST:

to top
Ready for your next adventure?
Poland is waiting!
Subscribe to our newsletter
for the latest travel inspiration, tips, and offers.